У зв’язку з заявами народних депутатів України щодо начебто нерівномірного забезпечення вакцинами регіонів України, роз’яснюємо:
Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України централізовано забезпечує регіони імунобіологічними препаратами (ІБП) відповідно до наданих ними заявок. Щорічне формування заявок на закупівлю ІБП проводиться у межах визначених квот відповідно до обсягу коштів, затвердженого Державним бюджетом України на поточний рік. При формуванні заявки враховується 100% потреба та наявність залишків препаратів у лікувально-профілактичних закладах.
Відповідно до здійснених закупівель і з урахуванням заявок регіонів МОЗ України здійснює розподіл ІБП по адміністративно-територіальних одиницях. Тобто централізоване забезпечення ІБП проводять згідно з наданою заявкою конкретного регіону.
Надалі на регіональному рівні відбувається розподіл отриманих від МОЗ України вакцин безпосередньо до кожного лікувально-профілактичного закладу області. Формування потреби у межах регіону та подальший розподіл лікарських засобів серед лікувально-профілактичних закладів, а також контроль за станом забезпечення вакцинами закладів охорони здоров’я на територіальному рівні здійснюють безпосередньо структурні підрозділи з питань охорони здоров’я.
З урахуванням наявного залишку препаратів на початок року забезпеченість Чернігівської області вакцинами у 2012 р. становила за усіма позиціями ІБП 100%, Запорізької — понад 75%, Івано-Франківської — 100%, Херсонської — близько 76%.
Варто підкреслити, що показники забезпеченості вакцинами, озвучені народними депутатами у засобах масової інформації, абсолютно не відповідають реальному стану речей. Нагадаємо, що постачання вакцин відбувається у межах визначеної квоти, яка не враховує 100% потребу у вакцинах для регіону, а лише пропорційна можливості державного бюджету в цьому напрямку. Тому перевищення квоти, яке досягається економією коштів чи додатковим фінансуванням, на сьогодні в жодному регіоні не перевищило реальної 100% потреби у вакцинах. Наприклад, потреба, визначена Чернігівською областю у комбінованому препараті Пентаксим відповідно до квоти, у 2012 р. становила 17 471 дозу, завдяки економії коштів МОЗ вдалося надати 18 809 доз, в той час як реальна потреба цього регіону у вакцині становить 20 471 дозу. У Запорізькій області квота становила 25 114 доз, надано завдяки економії під час закупівель 26 165 доз, а реальна 100% потреба — 47 138 доз. Тобто перевищення квоти у разі появи такої можливості відбувається майже однаково для всіх регіонів.
Втім головна проблема недостатньої забезпеченості вакцинами регіонів — недофінансування з державного бюджету закупівлі ІБП. Так, при потребі у 414,4 млн грн. на закупівлю ІБП з бюджету виділено у 2012 р. 302,1 млн грн., що становило 72,9% від реальної потреби. Водночас на 2013 р. відсоток фінансової забезпеченості є ще меншим і не перевищує 65%. При потребі 465,9 млн грн. обсяг державного фінансування у поточному році залишився на рівні минулого. Тобто при зростаючій потребі у вакцинах фінансове забезпечення виконання заходів програми з імунопрофілактики залишається незмінним.
МОЗ України шукає шляхи для поліпшення ситуації та постійно вживає усіх можливих заходів щодо максимального забезпечення ІБП. Зокрема:
- здійснює удосконалення чинного Календаря профілактичних щеплень, що дає змогу переглянути номенклатуру вакцин та оптимізувати їхній перелік (сьогодні здійснюється перегляд Календаря профілактичних щеплень з урахуванням рекомендацій ВООЗ та ЮНІСЕФ);
- посилює вимоги до цінових пропозицій учасників торгів, що дає змогу у процесі конкурсних торгів отримати економію бюджетних коштів;
- проводить постійну роботу щодо оптимізації застосування вакцин у регіонах для ефективної організації імунізації населення;
- здійснює постійний перерозподіл вакцин між регіонами;
- проводить роз’яснювальну роботу в регіонах щодо необхідності оптимального і раціонального розподілу і перерозподілу вакцин у межах регіону;
- щоразу подає вичерпне обґрунтування у заявці на 100% забезпечення вакцинами регіонів країни при формуванні державного бюджету на кожен рік.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua