Як повідомляло наше видання, нині в Україні активно вивчають та впроваджують сучасні основи ефективної стратегії подолання ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу на засадах вітчизняного та міжнародного досвіду. Так, значний акцент у боротьбі з туберкульозом з поширеною стійкістю як у світі, так і в Україні роблять на належній організації механізмів інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я.
Зокрема, 2–3 липня 2013 р. у Донецьку на базі центру протидії туберкульозу відбувся тренінг «Інфекційний контроль за туберкульозом в закладах охорони здоров’я України» для керівного складу територіальних органів Державної санітарно-епідеміологічної служби (далі — Держсанепідслужба) України. Тренінг проведено в рамках заходів, передбачених меморандумом про співпрацю між Держсанепідслужбою України та проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» (далі — проект USAID).
Метою тренінгу було підвищення здатності фахівців служби впроваджувати, відстежувати та оцінювати заходи з інфекційного контролю за туберкульозом у лікувально-профілактичних закладах.
Завдяки проекту USAID керівники територіальних органів Держсанепідслужби на тренінгу мали можливість ознайомитися з новітніми приладами, які можна використовувати для оцінки компонентів інженерного контролю за туберкульозом.
Особливим моментом тренінгу було обговорення можливості здійснення моніторингових візитів до лікувально-профілактичних закладів. Адже відповідно до критеріїв, за якими оцінюють ступінь ризику від провадження господарської діяльності для санітарного та епідемічного благополуччя населення та визначають періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Держсанепідслужбою та її територіальними органами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1405, суб’єкти господарювання, які надають стаціонарну медичну допомогу населенню, належать до суб’єктів з високим ступенем ризику.
Це свідчить про те, що планові заходи державного санітарно-епідеміологічного нагляду за діяльністю зазначених суб’єктів господарювання здійснюються не частіше ніж 1 раз на рік.
Тому нині Держсанепідслужба активно залучає громадські організації, веде значну просвітницьку роботу з питань профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, відпрацьовує механізми моніторингових візитів. При цьому головний лікар закладу стає зацікавленим у тому, щоб його систему інфекційного контролю оцінили саме фахівці Держсанепідслужби України.
Нагадаємо, що за своєю суттю моніторингові візити мають характер спостереження та навчання.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dsesu.gov.ua, motherandchild.org.ua