В Україні пройшла семінар-нарада під назвою «Стратегічна інформація як основа прийняття управлінських рішень у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу». Організаторами заходу виступили Держслужба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, Проект з технічної допомоги в сфері Моніторингу і Оцінки (МіО) та ефективного використання даних «МЕТІДА» за фінансової підтримки CDC, проект «Покращення послуг у сфері ВІЛ/СНІД серед представників груп найвищого ризику в Україні» за фінансової підтримки USAID.
Упродовж семінару-наради обговорювалися напрацювання України у сфері використання стратегічної інформації для планування та впровадження політики у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, заходи з посилення використання стратегічної інформації на національному та регіональному рівнях тощо. Був представлений міжнародний досвід щодо збору та використання стратегічної інформації у сфері протидії ВІЛ-інфекції.
Під час семінару голова Держслужби України соцзахворювань зупинилася на формуванні єдиної системи моніторингу та оцінці ефективності заходів, спрямованих на запобігання поширенню епідемії ВІЛ-інфекції.
Вона зазначила, що система МіО покликана вдосконалити процеси створення стратегічних планів, розроблення та виконання державних і регіональних програм протидії поширенню ВІЛ-інфекції, благодійних програм, проектів міжнародної технічної допомоги шляхом збирання, проведення аналізу, зберігання та подальшого використання інформації про запобігання поширенню епідемії ВІЛ-інфекції. Систему МіО сформовано на підставі даних статистики, оціночних даних та результатів дослідження. Збір даних здійснюється відповідно до визначених інструментів: рутинних методів та результатів досліджень (епідеміологічних, соціологічних, поведінкових). Показники МіО використовуються для аналізу досягнутих результатів, виміру наслідків від здійснених зусиль та оцінки їх впливу на епідемічну ситуацію з ВІЛ/СНІДу. Узагальнені дані використовуються для прогнозування епідпроцесу, зокрема у групах найвищого ризику, стратегічного планування, щорічного планування, прогнозування потреб.
У ході семінару-наради міжнародні експерти, представники державних структур та громадських організацій здійснили огляд даних епідемічного нагляду, моніторингу та оцінки для прийняття відповідних рішень щодо більш ефективного розподілу задіяних ресурсів, визначення очікуваного прогресу. Було представлено методики та інструменти отримання стратегічної інформації. За результатами заходу учасниками опрацьовується проект рішення та вносяться пропозиції, які ляжуть в основу плану оцінки ефективності заходів Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки.
Нагадаємо, що в Україні затверджено нормативно-правові документи, якими передбачено формування єдиної системи МіО, розбудовано регіональні центри МіО, вдосконалено методику програмного моніторингу. Збір даних на регіональному рівні здійснюється відповідно до рекомендованого переліку регіональних показників МіО та із залученням державних, громадських і міжнародних інституцій.
Прес-служба «Українського медичного часопису» за матеріалами dssz.gov.ua