Експертами у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу розпочато розробку Методичних рекомендації з метою впровадження гендерної складової у регіональних програмах з протидії ВІЛ-інфекції. Про це йшлося під час круглого столу за участю представників державних та громадських організацій щодо забезпечення гендерного підходу під час надання ВІЛ-сервісних послуг на національному та місцевому рівнях. Як зазначила під час заходу начальник відділу організації медико-соціальної допомоги Держслужби України соцзахворювань Людмила Сторожук, ці рекомендації враховуватимуть реальний стан поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу серед чоловіків і жінок та необхідність забезпечення їх рівного доступу до лікування, догляду і соціальної та правової підтримки.
В Україні законодавство забезпечує сприятливі умови для досягнення гендерної рівності та формування ефективної відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції. Уряд країни ратифікував усі базові міжнародні документи стосовно прав людини та захисту прав дитини. Гендерна складова присутня у Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки. Таким чином, серед завдань та цілей майбутньої 5-річної загальнодержавної програми є запровадження гендерного підходу під час надання послуг людям, які живуть із ВІЛ, та представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ.
За словами фахівця, необхідними заходами є проведення дослідження доступності гендерно орієнтованих медичних і соціальних послуг для людей, що живуть із ВІЛ, та розробка плану заходів щодо запровадження/покращання цих послуг. Важливим етапом роботи в цьому напрямку є забезпечення навчання, підготовки та перепідготовки з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу викладачів навчальних закладів, соціальних працівників, фахівців із соціальної роботи та працівників соціальних закладів.
У цьому контексті ключовим є розширення інтегрованого підходу до надання медико-соціальних послуг, зокрема для ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків (у тому числі вагітним), забезпечення децентралізації цих послуг через мережу центрів профілактики і боротьби зі СНІДом та кабінетів «Довіра» з метою підвищення їх доступності на місцевому рівні.
Під час круглого столу також наголошувалося на тому, що реалізація гендерної політики є однією з найбільш ефективних стратегій щодо профілактики ВІЛ-інфікування та зменшення наслідків епідемії. Такий підхід у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу направлений на мінімізацію специфічної природи уразливості до ВІЛ-інфекції; рівний доступ до використання якісних послуг з лікування, догляду та підтримки жінок/дівчат, чоловіків/юнаків, які живуть із ВІЛ/СНІДом; зменшення впливу епідемії ВІЛ/СНІД на жінок/дівчат, чоловіків/юнаків та підтримка їх спроможності подолати наслідки епідемії.
На сьогодні в Україні розроблена відповідна Стратегія «Гендерна складова у політиці протидії ВІЛ-інфекції», над якою працювали фахівці Держслужби України соцзахворювань, експерти Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД (UNAIDS), ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ», МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні». Документ буде взято за основу для розробки відповідних рекомендацій та визначення оптимальних шляхів впровадження гендерного підходу на локальному рівні під час надання послуг у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами dssz.gov.ua