Днями представники Держслужби України соцзахворювань за участю науковців обговорили в онлайн-режимі та відповіли на запитання регіональних фахівців фтизіатричної служби щодо впровадження Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги за темою «Туберкульоз» та процесу оптимізації ліжкового фонду у спеціалізованих протитуберкульозних закладах. У відеоконференції взяли участь голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна, начальник відділу медико-соціальної допомоги служби Алла Василькова, завідувач відділення фтизіатрії Національного інституту фтизіатрії та пульмонології імені Ф.Г. Яновського професор Світлана Черенько, представники громадської організації та фахівці з усіх регіонів України.
Відкриваючи відеоконференцію, Т. Александріна нагадала, що Держслужба України соцзахворювань провела семінар-нараду для фахівців протитуберкульозних закладів, яка стосувалася питань впровадження в регіонах Уніфікованого клінічного протоколу. Зокрема, обговорювалися методика розробки та впровадження в регіональних закладах охорони здоров’я локальних протоколів на основі протоколу відповідно до кращих практик доказової медицини. Однак на сьогодні залишається низка питань, які необхідно обговорити з регіонами для ефективного та вчасного впровадження документу, приведення протитуберкульозних заходів на місцях у відповідність міжнародним стандартам та кращим світовим практикам.
Під час конференції наголошувалося на важливості якісної розробки локальних клінічних протоколів для кожної області, в якому відображатиметься клінічний маршрут пацієнта, всі процеси профілактики, діагностики та лікування туберкульозу. Протокол визначає досить широкий спектр заходів: не лише спеціалізованої медичної допомоги, а й рекомендації щодо організації протитуберкульозної допомоги на рівні первинної та вторинної ланки. Регіонам надано роз’яснення щодо застосування різних методик діагностики туберкульозу, алгоритмів ведення пацієнта з різними формами захворювання туберкульозу та супутніми інфекціями тощо.
Свої запитання також мали змогу поставити фахівці Івано-Франківської, Одеської, Миколаївської областей. Найбільшу активність під час відеоконференції продемонстрували фтизіатри Донеччини, які підняли тему лікування стійкого до препаратів туберкульозу, специфіки проведення швидкісної діагностики туберкульозу.
Т. Александріна поінформувала регіони, що в Україні вже розпочала діяльність робоча група з розробки стандартів лабораторної діагностики, до роботи в якій залучено вчених, практикуючих лаборантів, представників громадських організацій, та наголосила на принциповій важливості залучення до цього напрямку діяльності регіонів.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за інформацією dssz.gov.ua