Фахівці Житомирської області взяли участь в апаратній нараді, яка проходила в Держслужбі України соцзахворювань щодо рівня виконання заходів протидії СНІДу і туберкульозу. У ході засідання піднімалися проблемні питання організації спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ і туберкульоз, її відповідності сучасній нормативній та законодавчій базі, рівня прихильності щодо подолання цих захворювань на рівні місцевої влади, а також найголовнішому — ефективності виконання цих заходів. Представники держслужби зазначили, що Житомирській області слід звернути увагу на укріплення взаємодії закладів первинної ланки і служб протидії ВІЛ/СНІДу і туберкульозу, особливо в роботі з представниками груп ризику.
ВІЛ-інфекція продовжує посідати провідне місце серед проблем охорони здоров’я регіону. Сучасний стан розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції в області характеризується широким поширенням ВІЛ серед різних верств населення, перш за все серед осіб, які належать до груп високого ризику інфікування; нерівномірним поширенням ВІЛ-інфекції на різних адміністративних територіях; зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ; переважним ураженням осіб працездатного віку.
В області набуває надзвичайної актуальності проблема поширення мультирезистентного туберкульозу, у тому числі з розширеною резистентністю, що знижує ефективність лікування серед хворих із новими випадками туберкульозу та підвищує вартість лікування. Тісний зв’язок між захворюваністю на туберкульоз і ВІЛ-інфекцією підкреслює необхідність покращання моніторингу хворих на туберкульоз, що є необхідним для підвищення якості медичної допомоги.
Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна звернула увагу на важливість подальшого розвитку регіональної мережі кабінетів «Довіра», які не лише здійснюють послуги з консультування та тестування, а виконують соціальний та психологічний супровід хворих, забезпечують їх диспансеризацію, надають методичну допомогу фахівцям первинної ланки.
У 2012 р. серед громадян області вперше зареєстровано найнижчу захворюваність на ВІЛ-інфекцію за весь період епідемічного нагляду — 31,4 на 100 тис. населення. В останні роки в області спостерігається стала тенденція до зменшення частки захворювань на ВІЛ-інфекцію у віковій групі 15–24 років серед усіх уперше зареєстрованих випадків інфекції: 2010 р. — 14,9%, 2011 р. — 12,4%, 2012 р. — 9,7%. Це свідчить про деяку стабілізацію епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції в цій віковій групі через зміну поведінки молоді на менш ризиковану.
Разом із тим в області досить гостро стоїть питання наявності як у центрах протидії СНІДу, так і у протитуберкульозних закладах лікарів та середнього медичного персоналу.
Голова Держслужби України соцзахворювань, зазначила, що у Житомирській області необхідно більше працювати над тим, аби мотивувати фахівців фтизіатричного профілю, яких у регіоні недостатньо.
Олександр Устінов за матеріалами dssz.gov.ua