Як повідомляло наше видання, з метою своєчасного виявлення туберкульозу (ТБ) та ВІЛ, підвищення ефективності боротьби з коінфекцією ТБ/ВІЛ Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням (далі — Держслужба України соцзахворювань) протягом 2013 р. запровадила спеціальні апаратні наради, на яких заслуховуються представники з усіх областей країни, відповідальні за виконання заходів протидії ТБ та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Наприкінці квітня 2013 р. про результати роботи в напрямку подолання цих захворювань відомству прозвітували фахівці Луганської обл. Луганська обл. характеризується нерівномірним поширенням ВІЛ-інфекції на різних адміністративних територіях та переважним ураженням осіб працездатного віку, зокрема тих, які належать до груп високого ризику інфікування. Однак основні показники, які демонструють стан справ із розповсюдженням епідемії в області, — захворюваність, смертність, темпи поширення — залишаються нижчими, ніж по Україні в цілому. У 2012 р. кількість нових випадків захворювання на СНІД зменшилася з 371 в 2011 р. до 317, а показник захворюваності — з 16,2 до 14,0 (на 13,6%).
Представники Держслужби України соцзахворювань відзначили, що в області забезпечено належний рівень організації та професійний підхід до надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим пацієнтам.
В останні роки в області відмічають сталу тенденцію до зниження частки захворювань на ВІЛ-інфекцію у віковій групі 15–24 роки серед усіх уперше зареєстрованих випадків інфекції: 2007 р. — 18%, 2008 р. — 16%, 2009 р. — 17%, 2010 р. — 15%, 2011 р. — 14,5%, 2012 р. — 10,1%. Це свідчить про деяку стабілізацію епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекцією у цій віковій групі через зміну поведінки молоді на менш ризиковану.
В області покращилася робота щодо реєстрації та взяття під медичний нагляд ВІЛ-інфікованих осіб. Рівень взяття на облік підвищився з 63,2% в 2009 р. до 69,7% в 2012 р. Разом з тим, показник своєчасності взяття на диспансерний облік ВІЛ-інфікованих осіб залишається на недостатньому рівні. За останні 4 роки диспансерна група ВІЛ-інфікованих збільшилася майже на 32%. На території всіх 28 адміністративних одиниць Луганщини працюють кабінети «Довіра». З метою розширення доступу до отримання ВІЛ-інфікованими пацієнтами антиретровірусної терапії (АРТ) у 2012 р. було відкрито 2 нових сайти з призначення АРТ.
У 2012 р. значно збільшилася питома вага тестувань, що були проведені за рахунок місцевих бюджетів. У цілому добровільними обстеженнями охоплено 4,36% населення області проти 3,78% в 2011 р.
За 2 роки функціонування в області центру моніторингу й оцінки при Луганському обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом вдалося суттєво активізувати роботу регіональних рад з питань протидії ТБ та ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також забезпечити оцінку ефективності заходів, спрямованих на запобігання епідемії.
У питанні подолання захворюваності на ТБ Луганщина за останні роки переборола подвійний епідемічний поріг захворюваності та приєдналася до територій із середнім рівнем цього показника. У Луганській обл. за останні 5 років захворюваність на всі форми ТБ знижено на 21,9%. Однак, обласні фтизіатри вважають серйозною проблемою збільшення кількості випадків ВІЛ-асоційованого ТБ. Завдяки вчасному виявленню та призначенню лікування в регіоні вдалося за останній рік зменшити на 5% кількість померлих із ВІЛ/ТБ. Збільшилося охоплення пацієнтів з ВІЛ/ТБ антиретровірусним лікуванням з 19% в 2010 р. до 79,9% в 2012 р.
Однак за підсумками наради було наголошено на необхідності затвердження та впровадження в Луганській обл. регіональної програми протидії захворюванню на ТБ, ефективному запровадженню електронного реєстру хворих на ТБ та затвердженню локального клінічного протоколу, який суттєво допоможе в процесі виявлення та лікування хворих на ТБ як фахівцям фтизіатричної галузі, так і медичним працівникам загальної лікарняної мережі.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dssz.gov.ua