Серед комплексу заходів, які реалізує держава з метою запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань серед населення у цілому та молоді зокрема, нині акцент боротьби з наслідками цих хвороб зміщується на боротьбу з їх причинами. Зазначений пріоритет покладено в основу «Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір», реалізація якої, в першу чергу, спрямована на профілактику хвороб та пропаганду здорового способу життя. На цьому шляху важливим є впровадження кращих світових медичних практик із залученням усебічної допомоги міжнародних організацій.
Так, наприкінці квітня 2013 р. у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України відбулася зустріч заступника міністра охорони здоров’я — керівника апарату МОЗ України Романа Богачева з президентом і віце-канцлером одного з 500 найкращих університетів світу — Університету Вінніпега (University of Winnipeg), Канада, Ллойдом Ексворзі. Сторони обговорили шляхи розвитку співпраці у напрямку профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом серед молоді, збереження репродуктивного здоров’я населення, а також можливості співробітництва Університету Вінніпега з вітчизняними вищими навчальними і науково-дослідними закладами у сфері охорони здоров’я.
Р. Богачев подякував Л. Ексворзі за активну підтримку та впровадження в Україні проекту «Клініки, дружні до молоді» як важливого заходу для збереження репродуктивного здоров’я громадян, який має як медичне, так і соціальне наповнення. На сьогодні в Україні відкрито понад 100 таких клінік. Тут можна отримати і медичну, і консультативну допомогу, а це — невід’ємний аспект профілактичної програми.
Як повідомив президент і віце-канцлер Університету Вінніпега, окрім цього проекту в Україні планується впровадження нових підходів із посиленням методики аутрічу (Прим. ред.: outreach — вулична робота з групами ризику), оскільки існує тісний зв’язок між соціальним компонентом та медичними послугами. Перша дослідницька фаза цього проекту, зосереджена у Запорізькій області, завершена, і вже у травні 2013 р. звіт про її результати буде надано до МОЗ України.
Подібна модель профілактичної роботи, зокрема з боку міжнародних фахівців, підтримана і Українським центром контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України. Заступник директора Центру Алла Щербинська відзначила позитивні результати впливу програми у Запорізькій області: у першу чергу, зниження рівня ВІЛ-інфікованої молоді в рейтингу областей, а по-друге, змін у ставленні підлітків до ризиків захворювання та шляхів їх запобігання.
Крім того, за роки реалізації Програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД у Запорізькій області на 2010–2013 рр. у регіоні значно знизився ризик передачі ВІЛ від матері до дитини — з 12,1 до 3,2% у 2008 та 2011 р. відповідно. На сьогодні область забезпечена у достатній кількості антиретровірусними (АРВ) препаратами, безкоштовно проводиться лікування опортуністичних захворювань у ВІЛ-позитивних пацієнтів.
Крім того, за інформацією Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, в рамках Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 рр. (далі — Загальнодержавна програма) в Україні завершується закупівля АРВ-препаратів та виробів медичного призначення для лікування та медичного супроводу диспансерної групи ВІЛ-інфікованих. Станом на 25 квітня 2013 р. відбулося розкриття пропозицій учасників торгів: з них 214,95 млн грн. — закупівля АРВ-препаратів, 58,5 млн грн. — закупівля тест-систем для діагностики ВІЛ-інфекції, супроводу АРВ-терапією та моніторингу перебігу ВІЛ-інфекції у хворих, визначення резистентності вірусу та проведення референс-досліджень. За результатами акцептованих пропозицій учасників торгів, досягнуто економії коштів у розмірі 23,5 млн грн., які будуть спрямовані на закупівлю 4306 річних курсів АРВ-терапії для додаткового охоплення лікуванням ВІЛ-інфікованих.
Загалом в рамках виконання Загальнодержавної програми на поточний рік виділено фінансування в розмірі 234 млн грн. на придбання АРВ-препаратів, 71 млн грн. — тест-систем.
Планується, що до кінця поточного року можливість отримувати необхідне лікування матимуть 51,4 тис. ВІЛ-інфікованих, які перебувають на диспансерному обліку в регіональних центрах профілактики та боротьби зі СНІДом.
Однак, за висновками регіональних обласних державних адміністрацій, для підвищення ефективності протидії соціально небезпечним захворюванням необхідно вирішити ще одне актуальне питання — покращення координації дій з міжнародними донорськими та громадськими організаціями як на національному, так і місцевому рівнях.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua, www.dssz.gov.ua, www.umanitoba.ca, www.zoda.gov.ua, www.oblses.zp.ua