Як повідомляло наше видання, Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням (далі — Держслужба України соцзахворювань) висловила стурбованість необхідністю оподаткування ввезеної на територію України гуманітарної допомоги від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією — партії шприців для безоплатного розповсюдження з метою профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. Офіційну позицію з цього приводу Держслужба України соцзахворювань повідомила у зверненні до міністра доходів та зборів Олександра Клименка. Висловлено стурбованість ситуацією, яка загрожувала відмовою Глобального фонду в подальшому здійснювати фінансування профілактичних та лікувальних програм в Україні, та надано конкретні пропозиції щодо вирішення цього питання.
Нагадаємо, 21 січня 2013 р. Київська регіональна митниця на підставі акта невиїзної документальної перевірки щодо декларування партії шприців прийняла податкове рішення, яким зобов’язала МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» — організації, яка займалася ввезенням та декларуванням зазначеного товару, оплатити антидемпінгове мито у розмірі 196,38%, що становить 3,3 млн грн.
На початку квітня 2013 р. на виконання доручення Прем’єр-міністра України Миколи Азарова у відповідь на звернення МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» Державна митна служба встановила, що ввезення на територію України продукції, яка не призначається для продажу, не може вважатися демпінгом. Згідно із нормами Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» застосування антидемпінгових заходів у цьому разі є недоцільним, оскільки зазначений товар не призначався для продажу в Україні. Шприци розповсюджувалися безкоштовно регіональними громадськими організаціями з метою профілактики інфікування ВІЛ. Таким чином, податкове рішення Київської регіональної митниці скасовано.
Крім того, 17 квітня 2013 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання ввезення на митну територію України товарів і постачання на митній території України товарів та надання послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів) Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні».
Таким чином, забезпечується реалізація Закону України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні» та впроваджується звільнення від оподаткування товарів та послуг, які закуповуються за кошти Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні в рамках реалізації програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу. Очікуваний обсяг фінансування цих програм на період до 2016 р. становить близько 300 млн дол. США.
Документ затверджує:
- порядок ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів (крім підакцизних), що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні;
- порядок постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні.
Зазначеною постановою встановлено, що ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту відповідних товарів здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Митним кодексом України, іншими законодавчими актами, а також відповідно до зовнішньоекономічного договору (контракту) між основним реципієнтом (субреципієнтом) і постачальником товарів.
Таке ввезення може здійснюватися основним реципієнтом (субреципієнтом), набувачем благодійної допомоги та іншим підприємством, установою, організацією, яка має право відповідно до законодавства здійснювати операції зі ввезення на митну територію України товарів. Постановою також врегульовано механізм підтвердження переліку товарів та послуг, які будуть закуповуватися із застосуванням вищезазначених пільг. Ці функції покладаються на Держслужбу України соцзахворювань.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kmu.gov.ua, www.dssz.gov.ua