За результатами аналізу даних лікувально-профілактичних закладів України з початку епідсезону (з 1 жовтня 2012 р.) на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) захворіли близько 4,5 млн осіб, з них 66% — діти. Про це на брифінгу під час засідання Кабінету Міністрів України повідомив голова Державної санітарно-епідеміологічної служби (ДСЕС) України Анатолій Пономаренко.
«Зазначений рівень захворюваності відповідає такому в останні неепідемічні роки і свідчить про стабільний, контрольований та керований розвиток епідпроцесу. На сьогодні можна стверджувати, що епідемії грипу в країні немає», — зазначив А. Пономаренко.
У цьому сезоні відповідно до прогнозу Всесвітньої організації охорони здоров’я та проведених моніторингових досліджень в Україні циркулюють такі штами вірусу грипу:
- новий для України штам А/Вікторія, який поки що не зреалізував в нашій країні свої епідемічні властивості;
- новий штам вірусу грипу B/Вісконсін;
- та вірус грипу А/Н1N1/Каліфорнія (так званий «свинячий»), але його роль в епідемічному процесі, як і прогнозувалося, є другорядною.
«Як і в минулі роки, загальна кількість вакцинованих проти грипу становила понад 300 тис. осіб, а це лише 0,7% населення України. Як це не прикро, але наше населення забуває про те, що щорічна вакцинація — найефективніший засіб для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною», — підкреслив голова ДСЕС. За отриманими даними, виявлені в цьому сезоні нові штами вірусів A(H1N1) і A(H3N2) належать до ряду різних генетичних груп. Проте за антигенними властивостями залишаються ідентичними до відповідних вакцинних вірусів, що дозволяє використовувати щеплення проти грипу зареєстрованими на території України вакцинами, а також підтверджує необхідність вакцинації як одного з основних засобів профілактики цього захворювання.
Для утримання епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ на стабільному рівні видано постанову «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2012–2013 років», де чітко визначені першочергові заходи як для начальників управлінь охорони здоров’я, так і для головних державних санітарних лікарів.
З метою контролю стану виконання зазначеної постанови фахівцями ДСЕС з початку епідсезону здійснено обстеження 43 131 об’єкта, із них у 4691 (10,9%) виявлено порушення вимог санітарного законодавства. Найбільше порушень зафіксовано в закладах масового відпочинку (41%), об’єктах громадського харчування (17%), аеропортах, залізничних та автовокзалах (15%). За виявлені порушення вимог санітарного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто 3275 відповідальних осіб, винесено понад 3 тис. приписів, 89 справ передано до органів прокуратури для належного реагування.
Усього за звітний на сьогодні тиждень на грип та ГРВІ захворіли 271 277 осіб, із них 173 тис. (63,8%) становлять діти віком до 17 років.
Найвища захворюваність на грип та ГРВІ зареєстрована в Києві — 103,6, а найнижча у Харківській області — 24,3 на 10 тис. населення.
Захворюваність на грип та ГРВІ не перевищує епідемічного порогу в регіонах України і становить у межах від 2,0% у Миколаївській до 65,3% — в Івано-Франківській області.
В Україні станом на 11-й тиждень 2013 р. вірусологічними лабораторіями ДСЕС досліджено методом полімеразної ланцюгової реакції 1964 зразки матеріалу від хворих на грип та ГРВІ, з них позитивних на грип типу А — 246 та 49 — грип типу В.
Нагадаємо, що минулорічний епідемічний сезон грипу та ГРВІ (2011–2012 років) в Україні характеризувався помірною інтенсивністю з двома епідемічними хвилями. Пік захворюваності на грип та ГРВІ в минулий сезон спостерігався на 46–48-й тиждень 2011 р. та 11–12-й тиждень 2012 р.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kmu.gov.ua