19 березня 2013 р. в Одесі відбулася Обласна конференція під назвою «Питання туберкульозу в Одеській області. Аналіз ситуації та шляхи вирішення проблем». Захід пройшов у рамках Всукраїнського тижня боротьби з туберкульозом. Його організаторами виступили Управління охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації за підтримки Проекту «Посилення контролю за туберкульозом в Україні», який реалізовується Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням у партнерстві з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Під час конференції увагу було сфокусовано на можливостях впровадження сучасних підходів до контролю за туберкульозом та визначенні шляхів покращання ситуації щодо туберкульозу, що склалася в області.
Одеська область однією з перших в Україні почала заохочувати співробітництво між протитуберкульозними диспансерами та центрами СНІДу для надання більш якісних послуг пацієнтам із поєднаним діагнозом туберкульоз/ВІЛ. Серед успіхів Одеської області також здійснення експрес-діагностики та лікування мультирезистентного туберкульозу (МР ТБ) відповідно до міжнародних стандартів, що, втім, потребує забезпечення препаратами вищої вартості та відповідних режимів лікування пацієнтів.
Епідеміологічна ситуація щодо туберкульозу в Одеській області залишається складною. Захворюваність на туберкульоз в регіоні все ще є однією з найвищих по Україні (94 випадки на 100 тис. населення) та продовжує зростати. Гостро стоїть проблема поєднаної інфекції туберкульозу та ВІЛ — 23,4 випадка на 100 тис. населення. Збільшення кількості зареєстрованих випадків захворювання пов’язане із впровадженням нових методів лабораторної діагностики: 2 роки тому Одесі передано нове лабораторне обладнання для швидкої діагностики, яке дозволяє отримувати більш точні результати.
«Cпираючись на результати впровадження попереднього проекту USAID, ми працюємо над удосконаленням навичок медпрацівників Одеської області з діагностики та лікування туберкульозу задля покращання медичної допомоги у регіоні, — зазначила Олена Хейло, керівник проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». — Ми й надалі підтримуватимемо зусилля медичних закладів регіону щодо контролю за туберкульозом, мультирезистентним туберкульозом та коінфекцією ТБ/ВІЛ шляхом навчання медичних працівників, надання грантів місцевим неурядовим організаціям, сприяння співпраці між протитуберкульозною службою, СНІД-центрами та первинною ланкою медичної допомоги».
Нагадаємо, що проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» працює над покращанням якості послуг у сфері лікування туберкульозу на основі стратегії DOTS, запровадженням нових сучасних технологій лабораторної діагностики та інфекційного контролю, поліпшенням дотримання пацієнтами режимів лікування, а також підтриманням спектра заходів, спрямованих на зміцнення систем лікування туберкульозу. Проект впроваджує відтворювані моделі профілактики та запобігання поширенню туберкульозу у десяти регіонах, яким надає підтримку USAID, а саме у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Одеській, Харківський, Херсонській областях та АР Крим, а також у м. Київ та м. Севастополь.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dssz.gov.ua