У пояснювальній записці до законопроекту йдеться про те, що відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а ст. 49 закріплює за кожним право на охорону здоров’я та медичну допомогу, при цьому Україна зобов’язується створювати умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Але незважаючи на зазначене, за підрахунками експертів із Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні через лікарську недбалість щодня помирають 6–7 хворих і втричі більше стають інвалідами, а медики практично не несуть відповідальності за лікарську недбалість та халатне ставлення до пацієнтів і своїх обов’язків. При цьому щороку до кримінальної відповідальності в Україні притягають тільки близько десяти медичних працівників.
Одна із причин такої ситуації, на думку автора законопроекту — народного депутата України Валерія Коновалюка, — полягає в тому, що згідно з чинним законодавством медичного працівника можна покарати за неналежне виконання професійних обов’язків, тільки якщо це призвело до тяжких наслідків, але якщо тяжких наслідків немає, а неналежне виконання обов’язків існує, то лікарі фактично залишаються без покарання за свої дії.
Саме тому законодавцем було запропоновано внести зміни до ст. 140 Кримінального кодексу України, запровадивши кримінальну відповідальність не тільки у випадках, якщо неналежне виконання медичними працівниками своїх обов’язків спричинило тяжкі наслідки для хворого, а і у випадках, коли це спричинило середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження.
Також законопроект посилює відповідальність медичних працівників за неналежне виконання обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки.
За матеріалами www.rada.gov.ua