Національна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу (далі — Нацрада) 27 лютого 2013 р. під час чергового засідання під головуванням міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової затвердила план діяльності на поточний рік. Крім того, на засіданні представлено звіти щодо роботи Нацради, її комітетів та Комісії з нагляду у 2012 р.
Нагадаємо, функцію секретаріату Нацради виконує Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням (далі — Держслужба України соцзахворювань). Про основні стратегічні напрямки, на яких базувалася діяльність Нацради у 2012 р., присутніх поінформувала голова служби Тетяна Александріна, зазначивши, що діяльність Нацради у 2012 р. була спрямована, насамперед, на виконання основних стратегічних напрямків: сприяння зменшенню нормативно-правових перешкод, які обмежують доступ до якісних послуг у сфері протидії епідеміям туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, забезпеченню профілактики захворювань, своєчасної діагностики, безперервного та контрольованого лікування ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД, туберкульоз, лікування опортуністичних інфекцій, розвиток національної та регіональних систем моніторингу й оцінки протидії епідеміям туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, аналіз результатів виконання загальнодержавних програм протидії епідеміям туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. Для забезпечення нагляду за провадженням програм, що фінансуються за кошти Глобального фонду, розроблено та затверджено план нагляду, відповідно до якого було здійснено візити на місця — 14 організацій у містах Києві, Одесі та Івано-Франківську, затверджено форму картки моніторингу виконання програм Глобального фонду, яку в установленому порядку подано на погодження до Кабінету Міністрів України.
Протягом минулого року Нацрадою також організовано та проведено 7 засідань, 6 моніторингових візитів у регіони, 7 засідань комітетів, 9 засідань Комісії з нагляду Нацради, а також тренінг для секретарів регіональних рад та тренінг із метою покращання функції нагляду за виконанням програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, низку партнерських зустрічей. Голова Держслужби України соцзахворювань наголосила на тому, що результати діяльності Нацради заклали основи державного лідерства у сферах протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу шляхом забезпечення узгодженої діяльності та координації широкого кола заінтересованих сторін, забезпечила міжвідомчу та міжсекторальну взаємодію в питаннях протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу як на національному, так і регіональному рівні.
Саме тому основною метою в роботі координаційного механізму країни у 2013 р. є подальше сприяння досягненню цілей та очікуваних результатів загальнодержавних програм у сфері протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, посилення наглядової функції Ради за діяльністю основних реципієнтів під час виконання ними програм, що фінансуються Глобальним фондом, узгодження цілей загальнодержавних програм із протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу і грантів Глобального фонду.
Також під час засідання представлено інформацію щодо проведення незалежної оцінки виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД на 2009–2013 роки та проект Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки.
«Оцінка діючої Загальнодержавної програми проходила протягом травня — листопада 2012 р. До процесу було залучено національних та міжнародних експертів, які співпрацюють з метою боротьби зі СНІДом, — повідомила заступник голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко. — Робота велася у напрямку визначення рівня ефективності заходів щодо профілактики та лікування захворювання, а також надання послуг догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих пацієнтів. За результами оцінки розроблено шкалу основних досягнень та низку рекомендацій у тих напрямках, які потребують додаткового опрацювання. Ці рекомендації було враховано у процесі роботи над Концепцією Загальнодержавної соціальної цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки».
О. Єщенко нагадала присутнім, що проект Концепції, яка визначає базові цілі й завдання майбутньої п’ятирічної програми, пройшов широке громадське обговорення і перебуває на фінальній стадії погодження. На сьогодні документ погоджено 20 міністерствами та відомствами, трьома з яких надано зауваження, які наразі опрацьовуються, а також 27 регіонами України (1 — із зауваженнями).
У ході засідання члени Нацради також заслухали звіти основних реципієнтів про результати виконання у 2012 р. програм за кошти грантів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Мова йде про дві грантові програми — «Побудова життєстійкої системи комплексних послуг профілактики ВІЛ, лікування, догляду та підтримки для уразливих груп та ЛЖВ в Україні» (грант 10-го раунду), «Зупинимо туберкульоз в Україні» (грант 9-го раунду).
О. Єщенко наголосила на необхідності посилення роботи основних реципієнтів у частині дотримання затверджених у країні процедур та форм моніторингу за реалізацією грантів відповідно до Закону України, який регламентує виконання цих проектів.
«У грудні минулого року Нацрада погодила Форму картки моніторингу виконання програм Глобального фонду, однак не всі реципієнти дотримуються цієї форми та порушують регламент звітування. Це може негативно вплинути на якість і оперативність аналізу й оцінки ефективності виконання грантових угод», — зазначила вона.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами dssz.gov.ua