Наприкінці лютого 2013 р. у Кіровограді відбулася прес-конференція начальника Управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної держадміністрації Олега Рибальченка, на якій представників мас-медіа поінформовано про основні напрямки та здобутки Кіровоградщини у реформуванні галузі охорони здоров’я протягом останніх років.
Аналізуючи практичні кроки, О. Рибальченко наголосив, що область вперше за усі роки незалежності отримала суттєві кошти (біля 200 млн грн.) на розвиток медицини. Однак і протягом минулих років завдяки державному та місцевому фінансуванню у цій галузі сталося багато змін на краще.
Насамперед, початок минулого року відзначено відкриттям Президентом України Віктором Януковичем Обласного перинатального центру. У ході реалізації на Кіровоградщині Національного проекту «Нове життя» вдалося об’єднати в єдине ціле всю акушерсько-гінекологічну службу області та вибудувати систему взаємозв’язку з територіями. Так, відтепер у кожному районі є свій реєстр вагітних, а лікарі на місцях мають можливість оперативно отримувати фахові консультації від спеціалістів перинатального центру. Таким чином, ведення реєстру проблемних вагітних у районних лікарнях значно підвищує якість надання породіллям спеціалізованої медичної допомоги. Така система роботи практикується поки що лише на теренах Кіровоградської області і вже викликає інтерес колег з інших регіонів.
Крім того, діяльність перинатального центру знаходиться під пильною увагою столичних фахівців з Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Національної академії медичних наук (НАМН) України, за участю яких у Кіровограді систематично проводяться тренінги, семінари та конференції. Велику допомогу у лікуванні породіль та консультуванні складних випадків вад розвитку плода надає запроваджена у закладі торік телемедицина.
Результатом успішного та ефективного функціонування перинатального центру в регіоні став той факт, що лише за рік його роботи дитяча смертність серед новонароджених в області зменшилася майже вдвічі (на сьогодні — 9 малюків на 1000 новонароджених). Всього ж у Центрі відбулося більше 1150 пологів (найскладніші випадки, які потребують спостереження на найвищому рівні), під час яких народилися 1204 дитини, а це 10% усіх дітей, яких було народжено в області за цей період.
Як зазначив О. Рибальченко, перинатальний центр втілює в життя основні ключові для надання медичної допомоги населенню напрямки — якість та доступність. На сьогодні центр працює абсолютно безкоштовно для усіх породіль, направлених лікарями. Нинішнього року на функціонування медичного закладу, у тому числі безоплатне лікування, харчування, передбачено видатки на суму майже 9 млн грн. Крім того, кількість лікарняних ліжок для породіль збільшено до 100.
За підсумками роботи за минулий рік фахівці профільних наукових інститутів НАМН України назвали Кіровоградський перинатальний центр одним із передових у перинатальній службі держави.
У минулому році за рахунок позабюджетних коштів, за підтримки соціально відповідального бізнесу проведено капітальний ремонт 63 ветеранських палат у Госпіталі інвалідів Великої Вітчизняної війни — на загальну суму близько 5 млн грн. Всього ж у медичних закладах області протягом 2 останніх років відремонтовано 262 ветеранські палати, в яких створено комфортні умови для проживання та лікування ветеранів війни. Для порівняння — упродовж 2005–2009 рр. відремонтовано 124 палати.
Крім цього, влітку 2012 р. за підтримки держави для Обласного кардіологічного диспансеру придбано сучасний ангіограф вартістю майже 15 млн грн., і на базі закладу відкрито сучасний блок рентгеноваскулярних досліджень. На сьогодні за допомогою цього обладнання вже проведено 347 ангіографічних досліджень та 47 стентувань. Таким чином, в Обласному кардіодиспансері створено всі необхідні умови для проведення подібних операцій на належному рівні.
Також сучасне медичне обладнання вартістю майже 8 млн грн. отримано Обласним онкологічним диспансером. Не лише для області, а й для України це обладнання є унікальним. Зокрема, сучасний комп’ютерний томограф, який поєднано з гамма-камерою, одночасно проводить подвійне діагностичне обстеження пацієнта.
Підписання керівництвом області Меморандуму про співпрацю з НАМН України дозволило у 2012 р. долучити до медичного обстеження населення регіону 36 провідних науково-дослідних інститутів країни. На сьогодні, відповідно до Меморандуму, 670 жителям області проведено висококваліфіковане безкоштовне обстеження у найсучасніших клініках України.
Загалом в області взято курс на відбудову центрів ранньої діагностики. На сьогодні у регіоні функціонує 26 таких центрів: 4 — у Кіровограді, 1 — в Олександрії та 21 — у районних центральних лікарнях.
З метою зміцнення їх матеріально-технічної бази придбано 6 сучасних мамографів, ультразвукові (УЗ)-апарати та сучасні телемедійні системи, за допомогою яких у медиків з’явилася можливість передавати електрокардіограми пацієнтів на відстані в режимі онлайн — для надання фахівцями необхідних консультацій.
Проведення високоякісної експрес-діагностики та ефективного лікування стало можливим і на базі Кіровоградської обласної лікарні, яка протягом останнього року зробила значний крок вперед на шляху до сучасного регіонального закладу ІІІ рівня.
Так, за рівнем лабораторного та діагностичного оснащення обласна лікарня не поступатиметься сучасним приватним клінікам. Адже завдяки значній фінансовій підтримці держави лікарня отримала у 2012–2013 рр. високовартісне діагностичне обладнання, у тому числі й вітчизняного виробництва: ендоскопічне та УЗ-обладнання, портативні рентген- та УЗ-апарати для виїздів у районні лікарні. Так, завдяки ультратонким ендоскопічним апаратам забезпечується мінімальне втручання в організм людини. Отримана інформація виводиться на екран монітора і фіксується у відеоформаті чи у вигляді знімків, що в подальшому дозволить уникнути повторного дослідження в інших медичних закладах. Нова техніка дає можливість не лише проводити якісне обстеження, а й значно скоротити на нього час — пацієнт зможе пройти необхідне дослідження і отримати результати протягом 1–1,5 год. Зокрема, автоматичні біо- та імунохімічний аналізатори обробляють зразки крові за 10–15 хв, що в 10 разів швидше, ніж зазвичай. Цінністю такої апаратури також є те, що можна використовувати невеликий об’єм крові, що особливо важливо у роботі з немовлятами. Тепер в обласній лікарні для пацієнтів здійснюються лабораторні дослідження щодо рівня гормонів щитовидної залози, онкомаркерів, на наявність ревматологічних захворювань та анемії, на чому зазвичай спеціалізуються приватні лабораторії, чиї послуги платні.
Встановлення в обласній лікарні у відділенні інтенсивної терапії нового обладнання та сучасної системи водоочищення сприяло запровадженню замість звичайного гемодіалізу нової методики лікування — гемодіафільтрації, що є золотим стандартом лікування хворих на ниркову недостатність у країнах Європи. Високий ступінь очистки води та надточна апаратура дозволяє проводити більш глибоке очищення організму за коротший час. Таке лікування підвищує якість і тривалість життя хворих. Нині у відділенні зазначену терапію проходять 68 пацієнтів. Проте за умови фінансової підтримки з обласного бюджету є можливість розширити роботу відділення і мати змогу пролікувати ще 40–45 осіб.
Одним із ключових напрямків реформування галузі залишається створення на території області єдиної служби швидкої медичної допомоги, яка відтепер підпорядковуватиметься і фінансуватиметься з обласного бюджету, що дозволить створити на території області єдиний медичний простір.
До створеного Центру екстреної медичної допомоги приєднано службу медицини катастроф. Передбачається, що до кінця першого кварталу нинішнього року єдина служба має повноцінно запрацювати.
З метою її матеріально-технічної підтримки в області придбано 19 автомобілів швидкої допомоги і 5 сучасних реанімобілів, що дозволить медикам діставатися до найвіддаленіших населених пунктів та надавати невідкладну медичну допомогу безпосередньо під час транспортування пацієнтів.
Нині одним із пріоритетних завдань нинішнього року залишається реконструкція приміщень Обласної дитячої лікарні. Незважаючи на те що медичний заклад у 2009 р. суттєво оснащено сучасним медичним обладнанням, приміщення лікарні потребує ремонту. Це планується зробити із залученням соціально відповідального бізнесу та всіх небайдужих шляхом проведення «народної толоки».
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kr-admin.gov.ua