Як і планувалося, 15 лютого 2013 р. відбувся офіційний візит в Україну директора Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ЄРБ ВООЗ) Жужани Якаб. Під час її зустрічі з віце-прем’єр-міністром України Костянтином Грищенком сторони обговорили питання стану та перспектив взаємодії України та ВООЗ.
Зокрема, віце-прем’єр відзначив високий рівень співпраці з ВООЗ та наголосив на необхідності більш активної взаємодії із цією авторитетною організацією з низки пріоритетних для України напрямків. Серед них — боротьба з туберкульозом, епідемією ВІЛ/СНІДу, неінфекційними хворобами та іншими загрозами здоров’ю громадян України. На думку віце-прем’єр-міністра, одним із напрямків, на якому слід сконцентрувати спільні зусилля, є впровадження Європейської стратегії «Здоров’я-2020».
У свою чергу, Ж. Якаб відзначила високий рівень співпраці між Україною і ВООЗ, ефективність якої, за її словами, особливо помітно стала проявлятися в останній рік, а також успішний хід виконання Угоди про співробітництво між Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України і ЄРБ ВООЗ на 2012–2013 рр. Як наголошувалося під час зустрічі, основними напрямками взаємодії між Україною і ВООЗ в рамках цієї Угоди визначено зміцнення системи охорони здоров’я, зокрема служб первинної медико-санітарної допомоги, пожвавлення діяльності у сфері охорони громадського здоров’я, включаючи поліпшення епіднагляду, профілактику захворюваності та зміцнення здоров’я, боротьба з неінфекційними захворюваннями та протидія захворюваності на інфекційні хвороби з особливим акцентом на поліомієліті, ВІЛ-інфекції/СНІДі, мультирезистентному туберкульозі, кору та малярії.
У цей же день відбулася зустріч директора ЄРБ ВООЗ з міністром охорони здоров’я України Раїсою Богатирьовою. Як повідомила міністр, спільно з українським Бюро ВООЗ на чолі з Доріт Калускі МОЗ України розпочато процес погодження пріоритетів нової дворічної угоди про співпрацю між Україною і ВООЗ на 2014–2015 рр. У рамках нової дворічної угоди українська сторона пропонує зосередити розвиток взаємодії на таких ключових напрямах, як впровадження Європейської стратегії «Здоров’я-2020», активізація заходів щодо запобігання інфекційним хворобам та зміцнення можливостей держави у захисті населення від них шляхом доступу до імунізації за рахунок реалізації програми із забезпечення вакцинами, боротьба з неінфекційними захворюваннями — серцево-судинними, онкологічними та ін. Крім того, за словами Р. Богатирьової, партнерство відбуватиметься у сфері боротьби з ВІЛ/СНІДом і туберкульозом та в напрямку реформування перинатальної допомоги із продовженням створення мережі сучасних перинатальних центрів з метою зниження материнської та дитячої захворюваності і смертності.
Так, Україна є активним співучасником розробки і втілення у життя нової європейської політики «Здоров’я-2020», наголосила Р. Богатирьова. МОЗ України розроблено проект Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір», реалізація якого стане одним із важливих кроків для забезпечення стратегічного планування та застосування програмно-цільових методів у системі охорони здоров’я України. Зараз триває процедура міжвідомчого погодження цього законопроекту, після завершення якої документ буде передано до Верховної Ради України для його ухвалення. За словами міністра, проектом програми передбачено 59 завдань, понад 200 заходів, 38 цільових показників, які адаптовані до інтегральних показників Європейської програми «Здоров’я-2020» і реалізація яких здійснюватиметься на міжгалузевій основі за участю усіх причетних секторів, включаючи промисловість, сільське господарство, транспорт, енергетику, будівництво, освіту, культуру, науку тощо.
Стратегічним напрямом цієї програми є комплексна багатовекторна профілактика, яка охоплює усі прошарки населення, здійснюється в усі вікові періоди протягом життя, в усіх сферах діяльності й буття. У виконанні програми братимуть участь 18 міністерств, 16 агентств, служб та комітетів і підпорядковані ним установи, організації та заклади, національна і галузеві академії наук України, громадські, неурядові організації тощо.
Реалізація програми дозволить досягти цільових показників щодо зменшення загального тягаря хвороб, скорочення поширеності серед населення чинників ризику, поліпшення соціально-економічних, екологічних детермінант здоров’я, скорочення нерівності у здоров’ї та його охороні, зміцнення системи охорони здоров’я, забезпечення населення доступною та якісною медичною допомогою, залучення громадськості й широкого кола інших діючих сил до справи охорони і поліпшення здоров’я, подовження середньої очікуваної тривалості життя та підвищення його якості.
Також одним із пріоритетів державної політики України залишається протидія поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу. У 2012 р., за словами Р. Богатирьової, в Україні вперше зареєстровано зменшення на 1,6% кількості нових випадків ВІЛ-інфекції. Сьогодні триває робота над розробкою проекту Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки». На завершальному етапі перебуває розробка клінічної настанови з діагностики та лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Розпочато роботу щодо написання нової редакції клінічного протоколу з антиретровірусного лікування та здійснення медичного спостереження дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію. На 2013 р. заплановано розробку клінічного протоколу надання медичної допомоги пацієнтам із коінфекцією ВІЛ-інфекція/гепатит В.
До того ж, за словами міністра, у квітні цього року МОЗ України спільно з Об’єднаною програмою Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ-інфекції/СНІДу (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS — UNAIDS) планує організувати в Україні конференцію національних та міжнародних структур, задіяних у справі протидії СНІДу з метою узгодження спільної стратегії дій у сфері зниження цін на антиретровірусні препарати та покращання доступу до лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД.
Як запевнила свою співрозмовницю Р. Богатирьова, Україна й надалі докладатиме зусилля для посилення державного лідерства у боротьбі проти ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу. На її думку, це особливо актуально, з огляду на те, що сьогодні Україна віднесена до групи країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз і має вищий рівень захворюваності, аніж у більшості країн Центральної та Східної Європи. З метою зламу цих негативних тенденцій наша держава, наголосила міністр, неухильно дотримуватиметься зобов’язань із реалізації схваленого на 61-й Сесії ЄРБ ВООЗ Комплексного плану дій щодо профілактики та боротьби із туберкульозом з множинною й широкою медикаментозною стійкістю в Європейському регіоні на 2011–2015 рр., заходи якого включено до Національної стратегії боротьби з туберкульозом на 2012–2016 рр.
Зі свого боку, Ж. Якаб відзначила великі зусилля, які докладаються керівництвом України до посилення боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом і туберкульозом на державному рівні, а також привітала Р. Богатирьову з успіхом, досягнутим у розбудові Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами. «Ця структура має стати важливим гравцем у боротьбі зі СНІДом і туберкульозом, ефективним та надійним реципієнтом міжнародної допомоги у цій сфері», — зазначила Директор ЄРБ ВООЗ та пообіцяла, що ВООЗ надаватиме допомогу та підтримку для досягнення цієї мети. Вона також висловилася за надання тренінговому центру на базі Донецької обласної клінічної протитуберкульозної лікарні статусу навчального центру ВООЗ, зауваживши при цьому, що остаточне вирішення цього питання потребує певного часу.
Крім того, сторони обговорили результати заходів, які реалізуються в Україні у сфері охорони здоров’я матері та дитини. Було відзначено суттєві успіхи у цьому напрямку. Р. Богатирьова нагадала, що під патронатом Президента України з 2011 р. впроваджується Національний проект «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства» шляхом створення мережі перинатальних центрів в Україні. Протягом 2012 р. відкрито 7 перинатальних центрів ІІІ рівня у Кіровоградській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Полтавській областях та АР Крим. Найближчим часом запрацюють на повну потужність перинатальні центри в Луганській, Запорізькій, Рівненській та Хмельницькій областях. У 2013 р. в рамках Національного проекту будуть побудовані перинатальні центри в Івано-Франківській, Львівській, Київській, Черкаській, Чернівецькій, Херсонській областях та місті Києві.
Смертність дітей віком до 1 року, за словами міністра, знизилася в Україні з 9,2 випадка на 1 тис. дітей у 2010 р. до 8,6 — у 2012-му. Материнська смертність скоротилася з 22 випадків на 100 тис. жінок у 2010 р. до 12,5 випадка на 100 тис. жінок у 2012 р.
Також для нас надзвичайно важливим є співробітництво з ВООЗ за програмами імунопрофілактики, оскільки інфекційні хвороби все ще залишаються для України серйозним викликом, зазначила Р. Богатирьова та наголосила, що МОЗ України беззаперечно сприймає усі рекомендації ВООЗ щодо вдосконалення державної політики у сфері імунопрофілактики.
На сьогодні рівень охоплення профілактичними щепленнями за основними вакцинокерованими інфекціями зріс в Україні у середньому на 20%. Зокрема, рівень охоплення щепленнями дітей віком до 1 року проти дифтерії, кашлюку, правця зріс у 2012 р. порівняно із 2011 р. майже на 30%, проти кору, паротиту, краснухи — на 12%, проти поліомієліту — на 20%. При цьому міністр підкреслила, що можна було б досягти й більшого, якби не низка несприятливих факторів, серед яких «антивакцинальна кампанія», що стає вже традиційною для України.
З метою покращання системи імунопрофілактики минулого року МОЗ України запросило місію ЄРБ ВООЗ, яка спільно з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), Європейським та Американським центром з контролю та профілактики захворювань провела оцінку Національної програми імунізації в Україні. У звітах експертів місії було відзначено, що Національний календар профілактичних щеплень в Україні відповідає європейським стандартам. Водночас, на їхню думку, важливим напрямком вдосконалення Календаря профілактичних щеплень є подальше розширення кількості інфекцій, для профілактики яких можливе застосування вакцин.
«Я задоволена тим, що ви приділяєте велику увагу питанням імунізації. Інфекційні хвороби — бомба уповільненої дії. Вони залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Однак більшості держав вдалось майже повністю подолати інфекційні недуги, або, принаймні, припинити їхні епідемії саме завдяки вчасній вакцинації», — наголосила Ж. Якаб. За її словами, вкрай важливим є підвищення рівня довіри до програм імунізації з боку людей та розуміння цієї проблеми суспільством. Директор ЄРБ ВООЗ запевнила міністра у готовності надавати підтримку та допомогу нашій країні для того, щоб її показники у сфері імунопрофілактики досягли рівня європейських країн.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kmu.gov.ua, www.moz.gov.ua