28–30 січня 2013 р. у столиці відбулася триденна нарада щодо планування та адміністрування програм профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини для головних спеціалістів областей за фахом «Акушерство і гінекологія» та «Педіатрія». Це черговий захід для представників регіонів, організований та проведений Держслужбою України соцзахворювань у рамках реалізації Міжнародного проекту «Розбудова клінічного та управлінського потенціалу служби ВІЛ-інфекції/СНІДу України». Проект здійснюється відповідно до Меморандуму про співробітництво між Міжнародним навчальним та освітнім центром здоров’я США (I-TECH), Держслужбою України соцзахворювань та Українським національним тренінговим центром ВБО «Час Життя Плюс».
Учасники обговорили нормативно-правові акти, які стосуються профілактики ВІЛ від матері до дитини, здійснили огляд Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ».
Як повідомила заступник голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко, в рамках проекту заплановано 5 нарад та семінарів, які мають на меті підвищити рівень професійних знань та навичок медичних працівників в частині здійснення заходів із профілактики, діагностики та лікування ВІЛ/СНІДу, покращити ефективність цих заходів. Зусилля у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу будуть спрямовуватися також на забезпечення комплексності послуг, їх інтеграції на всі ланки медичної допомоги. Це сприятиме наданню більш якісної та оперативної медичної допомоги для ВІЛ-інфікованих осіб.
О. Єщенко зосередила увагу регіональних фахівців на виконанні заходів із профілактики передачі ВІЛ-інфікування від матері до дитини в рамках Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки. Серед основних завдань, передбачених Програмою — знизити до 2% рівень передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, забезпечити у 100% дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, раннє виявлення випадків інфікування.
На нараді розглянуто основні принципи епідеміологічного нагляду та профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, питання організації медико-соціальної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям та породіллям, допомоги дітям, народженим ВІЛ-інфікованими матерями, стаціонарної медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, систему моніторингу та оцінки за напрямком. Йшлося про особливості перебігу захворювання у дітей, специфіку здійснення антиретровірусної (АРВ)-терапії у вагітних тощо.
У ході практичних занять фахівці опрацювали всі форми моніторингу передачі ВІЛ від матері до дитини, долучилися до розв’язання клінічних завдань, розглянули низку клінічних випадків з метою визначення правильної тактики дій тощо.
Нагадаємо, що Держслужба України соцзахворювань у межах проекту «Розбудова клінічного та управлінського потенціалу служби ВІЛ-інфекції/СНІДу України» проводить низку семінарів у сферах організації надання АРВ-терапії, профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, а також консультування з питань ВІЛ і тестування на наявність антитіл до ВІЛ. Термін дії Меморандуму — до 30 вересня 2016 р. з можливістю подовження. Договірно-правовою базою для цього Меморандуму стала Рамкова угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом США про співробітництво у сфері протидії ВІЛ/СНІДу у 2011–2015 роках.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами dssz.gov.ua