Сьогодні гостро постало питання про розробку єдиних стандартів для лабораторій. Кожна лабораторія має мати паспорт послуг — тобто вона зможе працювати лише за умови, що має перелік необхідного обладнання, витрат на його експлуатацію та на закупівлю реагентів тощо.
Зіновій Митник, міністр охорони здоров’я України, вважає, що лабораторна служба серйозно гальмує розвиток медичної галузі й наполягає на перегляді її структури. За його словами, сьогодні система лабораторної діагностики є дуже затратною і низькотехнологічною, а якість її роботи недостатньо контрольована. Перш за все, лабораторіям необхідне технічне переоснащення та, безумовно, кадрове забезпечення.
«Сьогодні ми вже зробили перші кроки. Що вони собою являють? Визначено шляхи створення сучасної лабораторної служби. Розроблено та опрацьовується ряд нормативно-правових документів, у тому числі й Концепція Державної цільової програми розвитку лабораторної служби на 2011–2016 роки. Створено Технічний комітет стандартизації. Переглядаються навчальний план і програма, опрацьовується питання щодо створення кафедр з лабораторної діагностики у вищих медичних навчальних закладах ІV рівня акредитації», — зазначив міністр.
На початку вересня Державну програму розвитку лабораторної служби планується винести на обговорення Кабінету Міністрів України, а до кінця року очікується, що Верховна Рада України її затвердить.
Концепція Державної цільової програми розвитку лабораторної служби на 2011–2016 роки передбачає:
- Розробку та впровадження нормативно-правової бази — стандартів діяльності лабораторій.
- Створення сучасної мережі лабораторій у лікувально-профілактичних закладах.
- Кадрове забезпечення лабораторної служби, вдосконалення додипломної і післядипломної освіти спеціалістів.
- Забезпечення належного лабораторного обладнання, реагентів, робочих приміщень та умов праці персоналу.
- Наступність між державними та приватними лабораторіями.
- Дооснащення експрес-лабораторій у реанімаційних відділеннях, блоках інтенсивної терапії.
- Інтенсифікація діяльності спеціалізованих лабораторій у центрах СНІДу, туберкульозних, дерматовенерологічних та онкологічних диспансерах.
- Розширення мережі референт-лабораторій (гематологічних, бактеріологічних, із трансплантації кісткового мозку тощо).
Концепцію Державної цільової програми розвитку лабораторної служби на 2011–2016 роки (на виконання наказу від 10 лютого 2010 р. № 96 «Питання організації лабораторної служби») розробили МОЗ України та Всеукраїнська асоціація клінічної хімії і лабораторної медицини. Проект Концепції розміщено на офіційному сайті МОЗ і винесено на громадське обговорення.
© Angelogila Dreamstime.com Dreamstock.ru
За матеріалами www.moz.gov.ua