З 1 січня 2013 р. у Харківській області почала функціонувати регіональна диспетчерська у складі та в окремому приміщенні Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (Харків, просп. Правди,13).
Диспетчерська створена для прийому викликів зі стаціонарних та мобільних телефонів за номером «103» з міста Харкова та районів області, а також для отримання викликів через систему комутації за номером «112» з території практично всього регіону.
За першу добу 2013 р. службою екстреної допомоги було виконано 2434 виклики, у тому числі по місту Харкову — 1444. Тривалість доїзду на виклик 1 січня 2013 р. становила по місту Харкову 9 хв, по районах області за умов тимчасового використання старої системи отримання, реєстрації та передачі викликів (без централізованого використання міжміських та міжрайонних каналів зв’язку) — 23 хв.
У службі екстреної допомоги працюють 2399 співробітників, з них лікарів — 283, фельдшерів — 1132, молодших медичних працівників — 504, інших, у тому числі водіїв — 480. Потребують доукомплектування 143 лікарські посади, з яких по місту Харкову — 141 посада. Цей дефіцит кадрів буде покриватися, зокрема, за рахунок розподілу молодих фахівців Харківського національного медичного університету.
Також 3 січня 2013 р. автопарк Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф поповнився 9 сучасними автомобілями швидкої медичної допомоги на загальну суму 5912 тис. грн., з них 4 — автомобілі класу «В» та 4 найвищого класу «С» — «реанімобілі» вітчизняного виробника спеціальних автомобілів — фірми «КРАС» (Київ). Вони були закуплені за рахунок субвенції з Державного бюджету на придбання автотранспорту. Ще 1 автомобіль АШМД-С-4/1 («Renault Master») вартістю 850 тис. грн. отримано в рамках централізованих заходів від центральних органів влади.
Автомобіль екстреної швидкої медичної допомоги класу «В», створений на базі шасі «PEUGEOT Boxer», призначений для транспортування хворого чи постраждалого і забезпечений устаткуванням для проведення моніторування стану пацієнта та його лікування під час руху за допомогою сучасного обладнання.
Автомобіль швидкої медичної допомоги класу «С» створений на базі шасі «Mercedes-Benz Sprinter» і призначений для транспортування і здійснення ускладненого догляду та нагляду за пацієнтом із наданням йому екстреної медичної допомоги. Він додатково оснащений апаратами штучної вентиляції легень для дорослих та дітей з режимом контрольованої вентиляції, контролем тиску кінця видиху, що створює умови для більшого насичення крові киснем та можливістю подачі киснево-повітряної суміші, а також чистого кисню.
Спеціалізовані автомобілі класу «В» та «С» відповідають національному стандарту України та повністю підготовлені для забезпечення екстрених виїздів із наданням медичної допомоги та проведенням інтенсивної терапії силами спеціалістів бригади, в тому числі при прибутті на місце події та під час подальшого транспортування.
На сьогодні служба екстреної медичної допомоги Харківської області має 244 спеціалізованих автомобілі, але понад 95% з них вичерпали свій ресурс та потребують повного оновлення з переходом на нові сучасні в технічному та функціональному відношенні моделі.
Для забезпечення у 2013 р. швидкої медичної допомоги Харківської області медикаментами та виробами медичного призначення з Державного бюджету передбачена субвенція на суму 19,4 млн грн. При цьому 19 грудня 2012 р. Уряд затвердив Порядок та умови надання у 2013 р. субвенції з Державного бюджету обласному бюджету Харківської області на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення для Обласної клінічної лікарні — Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (постанова Кабінет Міністрів України від 19 грудня 2012 р. № 1174). Головним розпорядником субвенції є Міністерство охорони здоров’я України.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kmu.gov.ua, www.kharkivoda.gov.ua