Обласна влада Рівненщини дбає про посилений медичний захист чорнобильців, адже у Рівненській області проживає понад 400 тис. осіб, які мають статус постраждалих від аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС). Як підкреслив голова Рівненської обласної державної адміністрації Василь Берташ під час зустрічі з представниками громадських організацій Рівненщини, які відстоюють інтереси потерпілих від аварії на ЧАЕС, нині вивчається можливість підвищення фінансування Обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Крім того, відповідно до його розпорядження, на Рівненщині затверджено 31 лікувальний заклад, де цій категорії краян надають спеціалізовану медичну допомогу. Також очільник області запропонував представникам громадських організацій обговорити Волинську модель забезпечення чорнобильців безкоштовними рецептами на ліки, оскільки на діючу систему вони нарікають. Якщо практика сусідів влаштує пільговиків Рівненщини, В. Берташ пообіцяв винести їхнє клопотання на затвердження сесії Обласної ради.
Невідкладні заходи з покращання якості медичного обслуговування постраждалих від аварії на ЧАЕС викликані невтішною статистикою медичних обстежень цієї категорії громадян.
Так, з початку 2012 р. фахівці Обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення відвідали 7 районів Рівненщини та 2 дитячі оздоровчі табори, де оглянули понад 11 тис. осіб, з них — 419 дітей. У результаті ультразвукової діагностики та фахового обстеження вузькопрофільних спеціалістів виявлено 11 961 патологію. Медики виїзних бригад, окрім діагностичних послуг, у разі потреби призначали курс амбулаторного чи стаціонарного лікування (госпіталізовано 443 краян) або ж направляли на додаткові обстеження у м. Рівне чи на санаторно-курортне оздоровлення. Найтяжчих хворих виявлено у Володимирецькому, Рокитнівському, Березнівському та Дубровицькому районах. В останньому, до речі, довелося госпіталізувати найбільше оглянутих — майже 150 осіб.
Загалом з метою покращання медичного обслуговування усього населення в регіоні не лише дбають про оновлення і наповнення медичних закладів усім необхідним, а й змінюють структуру галузі в цілому.
Зокрема, для координації роботи всіх амбулаторій, ФАПів і дільничних лікарень на Рівненщині створять 18 центрів первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД). Вони вже найближчим часом запрацюють у всіх районах і містах, а первинні заклади охорони здоров’я краю стануть їх підрозділами. Таку практику впродовж року вже випробовують у Березнівському районі, де діє комунальний заклад «Березнівський районний центр ПМСД». Це дозволяє підвищити якість медичної допомоги для майже 60 тис. краян. Ще 2 центри ПМСД створено у структурі Володимирецької та Млинівської центральних районних лікарень. Втім вони мають стати незалежними комунальними закладами. Готуються до заснування центрів ПМСД і ще в 10 районах області, де вже ухвалили відповідні рішення про їх створення.
Водночас вже сьогодні жителі області мають можливість подбати як про своє здоров’я, так і про заощадження коштів. Адже влада потурбувалася про здешевлення медичних препаратів від найпоширенішої хвороби краян — артеріальної гіпертензії.
Так, на базі Обласного центру здоров’я нині діє гаряча телефонна лінія, зателефонувавши до якої пацієнти із гіпертонічною хворобою можуть дізнатися, які фахівці виписують пільгові рецепти та в яких аптеках можна купувати ліки, скориставшись бюджетною компенсацією. Для цього потрібно звернутися до лікаря та отримати рецепт, а в найближчій аптеці можна придбати лікарські засоби за зниженими цінами. На Рівненщині таких аптечних закладів — 156. Для здешевлення лікування хворих на артеріальну гіпертензію цьогоріч у державній казні передбачено майже 850 тис. грн. Цей соціальний проект діятиме й у наступному році: у Державному бюджеті на ці потреби зарезервовано 200 млн грн. Тож практика державного регулювання цін на лікарські засоби для хворих на артеріальну гіпертензію триватиме.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.rv.gov.ua