15 березня 2006 р. Україна ратифікувала Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (Закон України № 3534-IV, далі — Рамкова конвенція). У ст. 8 Рамкової Конвенції записано: «Сторони визнають, що наукові дані недвозначно підтверджують, що вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороб та інвалідності». «Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує. Створення навколишнього середовища, на 100% вільного від тютюнового диму, — це єдиний шлях захисту людей від наслідків вдихання вторинного тютюнового диму», — йдеться в документі.
Починаючи з 1977 р. за ініціативою Міжнародного союзу боротьби з раком кожного 3-го четверга листопада проводиться Міжнародний день відмови від тютюну. У цей день курців закликають спробувати припинити курити хоча б на один день, а зекономлені від покупки сигарет гроші віддати на благочинність.
Проблема відмови від куріння завжди залишається актуальною, особливо для тих, хто не може самостійно відмовитися від шкідливої звички та наносить шкоду здоров’ю оточуючих. Так, за епідеміологічними даними, підвищення рівня тривалих бронхо-легеневих захворювань серед дітей у більшості випадків викликано наявністю вірусоносійства чи персистенції бактеріальної інфекції у верхніх дихальних шляхах батьків, які палять.
Для допомоги пацієнтам позбутися шкідливої звички наказом МОЗ України № 746 від 26.09.2012 р. затверджено «Методичні рекомендації для медичних працівників закладів охорони здоров’я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну», базовані на кращому світовому досвіді практичної допомоги у відмові від куріння.
МОЗ України закликає кожного медичного працівника України протягом листопада вибрати хоча б один робочий день, протягом якого запитувати кожного свого пацієнта про тютюнокуріння. Некурців варто похвалити за здоровий вибір, а курців — заохотити кинути палити та запропонувати допомогу.
Нагадаємо, у цьому році в Україні на законодавчому рівні прийнято низку антитютюнових заходів, спрямованих на заборону куріння, зменшення його негативного впливу на здоров’я курців та оточуючих. Зокрема, з 16 вересня 2012 р. в Україні заборонено майже всі форми реклами тютюну, з 4 жовтня 2012 р. усі упаковки для тютюнових виробів в Україні виготовляються з фотоілюстраціями із зображеннями хвороб, спричинених курінням, з листопада поточного року діє повна заборона куріння в громадських місцях, з 16 грудня 2012 р. набуде чинності закон, який, зокрема, повністю забороняє куріння не лише у приміщеннях, але й на території закладів охорони здоров’я.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua