Як повідомляло наше видання, тривала співпраця України та США у гуманітарній сфері носить системний, високопрофесійний та виважений характер. Про перспективи розвитку співробітництва між країнами в медичній галузі йшлося під час зустрічі міністрів охорони здоров’я США та України.
21 вересня 2012 р. віце-прем’єр-міністр України — міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, перебуваючи з робочим візитом у США, зустрілася з міністром охорони здоров’я та соціальних служб США Кетлін Сібеліус.
Під час зустрічі сторони обговорили широке коло питань, пов’язаних із поглибленням співробітництва між Україною та США у галузі охорони здоров’я. Р. Богатирьова звернула увагу на те, що у стратегії реформ, ініційованих Президентом України Віктором Януковичем, вагоме місце займають перетворення в системі охорони здоров’я. Основні напрямки державної політики України в галузі охорони здоров’я передбачають суттєве реформування відносин у сфері медицини, вдосконалення нормативно-правової бази та реалізацію національних програм. Як підкреслювалося під час розмови, президент США Барак Обама у своїй політиці основний акцент також робить на вдосконаленні системи охорони здоров’я, головною метою чого, в першу чергу, є покращання доступу громадян до якісних медичних послуг. 2-й акцент у процесі реформування медичної галузі, за словами Р. Богатирьової, робиться на профілактиці захворювань. Обома міністрами було зазначено, що саме на цих двох аспектах — покращанні доступу громадян до медичних послуг і створенні системи профілактичних заходів — і має будуватися співробітництво між Україною та США в галузі охорони здоров’я.
«Нам дуже важливо створити можливості співробітництва та обміну досвідом у галузі організації служб громадського здоров’я, медичної допомоги первинного рівня, медсестринської допомоги, інституціонального та нормативно-правового забезпечення управління системою охорони здоров’я на державному та муніципальному рівнях, розвитку самоврядування лікарської та медсестринської професії», — наголосила міністр охорони здоров’я України.
Р. Богатирьова висловила вдячність уряду США за допомогу у вирішенні проблем і розвитку системи охорони здоров’я в Україні. Це стосується боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом та туберкульозом в Україні, охорони здоров’я матері й дитини, підвищення кваліфікації українських медиків та науковців. Вона запевнила свою співрозмовницю в тому, що в Україні високо цінують підтримку, яку надали США через Агенцію з міжнародного розвитку (U.S. Agency for International Development — USAID) у проекті «Здоров’я матері і дитини», що суттєво сприяло підготовці медичних кадрів для реалізації Національного проекту «Нове життя», ініційованого Президентом України.
Крім того, сторони обмінялися думками щодо розвитку українсько-американського партнерства в галузі епідемічної безпеки. «Ми розглядаємо проблему епідемічної безпеки як ключову і докладаємо усіх необхідних зусиль для того, щоб забезпечити відповідний рівень біобезпеки та епідемічного благополуччя», — зауважила Р. Богатирьова. Особливо важливим, за її словами, для України є налагодження контактів та партнерства із Національним інститутом здоров’я США та американськими центрами з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention — CDC).
Важливість налагодження такого партнерства пояснюється ще й тим, що в Україні розпочато підготовку до створення аналогічних центрів для посилення можливості прогнозу та планування санітарних заходів запобіжного спрямування.
Таким чином, підкреслила віце-прем’єр-міністр України, незаперечним пріоритетом для нашої держави та відповідних служб системи охорони здоров’я залишається забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення на всій території країни. Одним із важливих компонентів підтримання епідемічного благополуччя, за словами Р. Богатирьової, в нашій країні вважають спільний проект між Міністерством оборони США та Міністерством охорони здоров’я України з проблем біобезпеки і зменшення загроз. «І хоча не всі цілі, визначені проектом, у попередні роки були досягнуті, завдяки технічній допомозі США нам вдалося значно зміцнити наші можливості щодо контролю над особливо небезпечними інфекціями та забезпечення біобезпеки лабораторій на центральному та регіональному рівні», — сказала міністр охорони здоров’я України.
Особливу увагу під час розмови сторони приділили питанню розвитку служб громадського здоров’я. Міністри дійшли згоди, що і в США, і в Україні є відповідний досвід, який буде використано для покращання роботи цих служб.
Міністр охорони здоров’я України повідомила американській колезі про проведені нею в ході візиту до США зустрічі з керівниками громадських організацій — Американської асоціації громадського здоров’я, Американської медичної асоціації, Американської медсестринської асоціації — та зауважила, що неурядові громадські організації є одним з елементів побудови в Україні громадянського суспільства як важливої складової розвинутої демократії.
Р. Богатирьова висловила впевненість у тому, що всі зустрічі в цілому та переговори з міністром охорони здоров’я та соціальних служб США, зокрема, сприятимуть подальшому розвитку двосторонньої українсько-американської співпраці в галузі охорони здоров’я, підтримці існуючих проектів та створенню нових.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua