Як повідомляло наше видання, у Східній Європі Україна лідирує щодо успішного впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) у пацієнтів з ВІЛ/СНІДом. Реалізація зазначеної програми дозволила за останні роки знизити рівень поширення інфікування на ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків. При цьому смертність серед наркозалежних, охоплених ЗПТ, знизилась у 7 разів. Про це заявила голова Державної служби з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням (далі — Держслужби соцзахворювань) України Тетяна Александріна.
«Програма ЗПТ має на меті виключити багаторазове використання забруднених ВІЛ-інфікованою кров’ю шприців, — зазначила вона. — Застосування таблетованої форми наркотичних речовин у середніх терапевтичних дозах препаратів є ефективним засобом запобігання розповсюдженню ВІЛ-інфекції».
В Україні програма ЗПТ для хворих на опіоїдну залежність запроваджена у 2004 р. постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 р. № 264 «Про затвердження Концепції стратегії дій Уряду, спрямованих на попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2011 року» та Указом Президента України від 12.12.2007 р. № 1208 «Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні».
На сьогодні застосування ЗПТ законодавчо регламентовано Законом України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки» (далі — Загальнодержавна програма). Закупівля препаратів у рамках цієї програми в Україні здійснюється за кошти Глобального фонду.
Наразі з метою організації комплексного підходу до надання послуг у процесі реалізації програм ЗПТ та підвищення рівня виконання індикаторів у регіонах 5 червня 2012 р. Верховна Рада України ухвалила зміни до вищезазначеної Загальнодержавної програми.
Документ передбачає розширення сфери застосування методу ЗПТ, впровадження застосування рідких форм лікарських засобів у програму ЗПТ, облаштування засобами контролю кабінетів ЗПТ, створення реєстру споживачів опіоїдних ін’єкційних наркотиків, яким надаються послуги з проведення ЗПТ, проведення моніторингу ефективності впровадження ЗПТ в Україні, вивчення та узагальнення ефективності ЗПТ та альтернативних методів лікування наркозалежності.
Крім того, Загальнодержавну програму доповнено новою графою «Головні розпорядники коштів» та передбачено перерозподіл коштів між ними у межах державних видатків. Так, на 2012 р. заплановано виділити з Державного бюджету Міністерству охорони здоров’я (МОЗ) України та Держслужбі соцзахворювань України — 3333,718 тис. грн., а у 2013 р. — 19 409, 84 тис. грн. Законом вносяться відповідні уточнення щодо призначення цих бюджетних коштів:
- у 2012 р. — Національній академії медичних наук на проведення науково-дослідної роботи за темою: «Опрацювання основних принципів проведення ЗПТ та моніторингу її ефективності»;
- у 2013 р. — МОЗ України на закупівлю електронних дозаторів для рідкої форми метадону, призначеного для перорального застосування.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dssz.gov.ua
© Aniram/Dreamstime.com/Dreamstock.ru