Як повідомляло наше видання, під час свого цьогорічного січневого візиту до Києва виконавчий директор Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Мішель Казачкін наголошував на необхідності поліпшення лікування хворих у пенітенціарних установах.
Існуюча проблема обговорювалася 25 травня 2012 р. під час Практичної конференції «Програми профілактики та лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу в пенітенціарних установах України: досвід впровадження та перспективи розвитку».
Як заявила голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань (Держслужба України соцзахворювань) Тетяна Александріна, рівень поширення ВІЛ-інфекції серед громадян, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, у 10 разів перевищує середній по Україні. Кількість ВІЛ-інфікованих серед загальної кількості засуджених становить на сьогодні 13,6%. Це потребує посилення спільної роботи Держслужби України соцзахворювань та Державної пенітенціарної служби України у напрямку подолання ВІЛ-інфекції/СНІДу.
«Статистичні дані свідчать, що показник поширення ВІЛ-інфекції в установах пенітенціарної системи у 10–12 разів перевищує середні по країні, а за результатами соціологічних досліджень — у 14 разів. Найменша кількість проведених передтестових консультувань у 2011 р. зареєстрована саме у Державній пенітенціарній службі України — 0,3%, тоді як 32,6% припадає на заклади акушерсько-гінекологічного профілю, 24,0% — служби переливання крові, 21,4 — служби СНІДу».
У зв’язку з цим є необхідність законодавчо вдосконалити порядок профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу в місцях позбавлення волі та механізми контролю за її виконанням. Крім того, суттєвого доопрацювання потребують механізми залучення громадських організацій до процесів надання послуг ВІЛ-інфікованим ув’язненим.
Під час конференції було презентовано поточну ситуацію щодо ВІЛ/СНІДу в Україні, результати реалізації національної стратегії щодо боротьби з ВІЛ/СНІДом та впровадження програм із профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу в установах виконання покарань України.
За результатами заходу буде розроблено рекомендації щодо подальшої співпраці неурядових організацій та пенітенціарних установ у напрямку реалізації проектів із профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dssz.gov.ua