18 липня 2010 р. у Відні відкрилася XVIII Міжнародна конференція, присвячена проблемам СНІДу, в якій взяли участь близько 20 тис. делегатів з усього світу. Протягом поточного тижня вони будуть брати участь у засіданнях та супутніх заходах на тему «Права тут — прямо відразу», вибрану, щоб підкреслити критичний взаємозв’язок між правами людини та ВІЛ.
Згідно з новою доповіддю, представленою ЮНІСЕФ, прихована епідемія ВІЛ у країнах Східної Європи та Центральної Азії зростає загрозливими темпами. Основними причинами епідемії є вживання наркотиків, ризикована сексуальна поведінка і високий рівень соціальної дискримінації, внаслідок чого люди не звертаються за інформацією з профілактики та лікування.
Доповідь «Осуд і вигнання: прихована епідемія ВІЛ-інфекції серед дітей у Східній Європі та Центральній Азії» присвячена проблемам, з якими стикаються діти, що живуть із ВІЛ, підлітки, які ведуть ризикований спосіб життя, вагітні, які вживають наркотики, а також більше 1 млн дітей та людей молодого віку, які живуть або працюють на вулиці у цьому регіоні.
Ці молоді люди щодня наражаються на численні ризики, серед яких вживання наркотиків, сексуальна експлуатація та інші види насильства, що підвищує ризик їх ВІЛ-інфікування. Такі тенденції особливо тривожні, оскільки в цьому регіоні мешкає 3,7 млн споживачів ін’єкційних наркотиків — майже 1/4 від загальної кількості у світі. Багато хто з них починає вживати наркотики ще в підлітковому віці.
Існуючі медичні та соціальні послуги не пристосовані до підлітків, які ведуть ризикований спосіб життя. Вони часто піддаються моральному осуду, звинуваченням і навіть кримінальній відповідальності у зв’язку з тим, що вони звертаються за медичною допомогою та інформацією про ВІЛ-інфекцію.
«Діти, які опинилися на задвірках суспільства, потребують доступу до медичних і соціальних послуг, а не суворого засудження», — підкреслив Ентоні Лейк, виконавчий директор ЮНІСЕФ.
Щоб допомогти молодим людям, які живуть із ВІЛ або піддаються ризику ВІЛ-інфікування, медичні та соціальні структури повинні надавати лояльні, дружні послуги, орієнтовані на особливі потреби таких підлітків.
Так, у Російській Федерації створено понад 100 дружніх клінік і консультаційних центрів для молоді з надання послуг для збереження репродуктивного та сексуального здоров’я, надання інформації, консультацій та психологічної підтримки.
«Ми не зможемо зупинити епідемію СНІДу в Східній Європі та Центральній Азії без надання підтримки та захисту дітям та підліткам, — сказала Юкіе Мокуо, представник ЮНІСЕФ в Україні. — В Україні вже створена мережа Клінік дружніх до молоді, основною метою яких є запобігання інфікуванню молоді та поширення здорового способу життя серед українських підлітків». Нам вдалося знизити передачу ВІЛ від матері до дитини з 27 до 6,2%, а також значно підвищити доступ дітей до терапії. Проте для того щоб більше дітей народжувалися вільними від ВІЛ, а молоді люди були захищені, нам необхідно розвивати профілактичні програми.
Як свідчать результати дослідження, нещодавно проведеного ПРООН у 6 країнах регіону, багато дорослих, які живуть із ВІЛ, бояться соціальної стигматизації, якої неминуче зазнають усі, хто звертається за лікуванням, більше ніж самої хвороби, тим самим сприяючи поширенню прихованої епідемії. Стигматизація, пов’язана з ВІЛ, не обмежується групою дорослих та підлітків. Маленьким дітям, які живуть з ВІЛ, часто відмовляють у прийомі в школу та дошкільний заклад, а коли їх статус стає відомим, вони стикаються з ізоляцією та дискримінацією.
«Ця доповідь є закликом до захисту прав і честі всіх людей, які живуть із ВІЛ, і тих, які наражаються на ризик інфікування ВІЛ, а також особливо уразливих дітей та молоді. Ми повинні створити атмосферу довіри та допомоги, а не засудження та ізоляції, — сказав Ентоні Лейк. — Тільки долаючи дискримінацію щодо людей, які живуть із ВІЛ, країни Східної Європи та Центральної Азії, зможуть зупинити розповсюдження епідемії.»
За матеріалами www.unaids.org,
www.unicef.org