Колективом авторів ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії НАМНУ» розроблено принципово новий метод розтину печінки — так звана газострумна дирекція, за допомогою якого можливий розтин із мінімальною травмою органа, що оперується, і практично повною безкровністю втручання. Відповідно розроблено апаратне забезпечення для його виконання.
Слід зазначити, що на сьогодні у світі не існує універсального апарату, який би задовольняв усі вимоги оперативних втручань на печінці. Кожен з них має свої переваги і недоліки, що дозволяє використовувати їх лише у певних клінічних ситуаціях. До того ж, усі вони є високовартісними (50 000–100 000 дол. США).
В основу розробленої корисної моделі поставлене завдання створення удосконаленого способу розділення біологічних тканин із мінімальною травматизацією клітин та крововтратою в ділянці поверхні, яка підлягає резекції. Поставлене завдання вирішується шляхом використання подання на поверхню органа стислого газу під тиском, який перевищує границю міцності тканини. Вибір газу як робочого середовища дозволяє виключити значну травму клітин у ділянці розтину, а також досягти покращання технологічності процесу, оскільки газ із ділянки впливу зникає сам, без застосування допоміжних заходів. Спрощується також процес утворення підвищеного тиску за рахунок вибору найбільш керованого агрегатного стану робочого середовища.
Використання запропонованого методу у пацієнтів із доброякісними та злоякісними пухлинами та метастатичне ураження печінки дозволяє виконувати оперативні втручання зі значними перевагами.
На сьогодні проводяться переговори з Харківським авіаційним заводом щодо виробництва промислового зразка, орієнтовна вартість якого — 5000 дол. США.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.amnu.gov.ua