Пропонуємо до уваги читачів роз’яснення Національної служби здоров’я України (НСЗУ) щодо принципу оплати послуг, а також щодо правил ведення електронних медичних записів (далі — ЕМЗ) в електронній системі охорони здоров’я (далі — ЕСОЗ) за пакетом медичних послуг «Медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків».
Закладам охорони здоров’я (за списком)
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) висловлює свою повагу та надає роз’яснення щодо принципу оплати послуг, а також щодо правил ведення електронних медичних записів (ЕМЗ) в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) за пакетом медичних послуг «Медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків».
Особливості надання медичної послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків відповідно до законодавства визначено в Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання окремих медичних послуг деяким категоріям осіб, які захищають / захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі — Порядок), затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 156 «Деякі питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання окремих медичних послуг деяким категоріям осіб, які захищають / захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами, визначеними Порядком.
Відповідно до пункту 19 Порядку медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин безоплатно надаються:
- військовослужбовцям Збройних сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовцям зазначених військових формувань та правоохоронних органів — громадянам України, які виконують військовий обов’язок за межами України;
- особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
- поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, або виконують свої службові завдання в районах воєнних (бойових) дій.
Щодо принципу оплати медичних послуг за пакетом «Медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони Держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків»
З метою забезпечення своєчасної оплати закладам охорони здоров’я за надання медичних послуг із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин НСЗУ розробила інструмент для прийому звітів про надані медичні послуги, інформація з яких буде верифікована із даними ЕСОЗ. Вхід до сервісу звітності НСЗУ за посиланням https://066.ehealth.gov.ua (необхідно обрати з переліку «Звіт щодо кріозберігання» та натиснути «Увійти»). На цій сторінці справа у блоці Інструкції можна переглянути інструкцію. При виникненні питань щодо входу в систему, помилок, розбіжностей на сторінці входу та на основній сторінці звіту розміщено посилання для повідомлення в техпідтримку. Термін подачі звітності протягом 10 календарних днів після завершення звітного періоду.
Тариф на медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин (група послуг № 3) визначається як ставка на медичну послугу, яка становить:
- 4022 грн — за обстеження жінки (далі — послуга Р1);
- 1074 грн — за обстеження чоловіка (далі — послуга Р2);
- 44 904 грн — за забір та кріоконсервацію біологічного матеріалу жінки (далі — послуга Р3);
- 2500 грн — за забір та кріоконсервацію біологічного матеріалу чоловіка (далі — послуга Р4);
- 208,33 грн — за один місяць зберігання кріоконсервованого біологічного матеріалу жінки (далі — послуга Р5);
- 41,67 грн — за один місяць зберігання кріоконсервованого біологічного матеріалу чоловіка (далі — послуга Р6).
Щодо внесення в ЕСОЗ інформації про надання медичної допомоги пацієнтам за пакетом «Медичні послуги із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків»
- Підстава надання послуги — самозвернення осіб визначених категорій.
- Епізод. Створення епізоду (при першому звертанні жінки або чоловіка) або пошук вже відкритого епізоду в ЕСОЗ на цю жінку або цього чоловіка (при повторних відвідуваннях у межах одного закладу охорони здоров’я). Датою відкриття епізоду є день першого консультування жінки та/або чоловіка лікарем щодо визначення подальших дій із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин. Епізод не створюється, якщо лікар виконує медичні записи в рамках раніше створеного епізоду. На всі послуги створюється один епізод із здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин. На чоловіка та жінку створюються окремі епізоди, зокрема епізод, відкритий на жінку, включає послуги 1, 3 та 5; епізод, відкритий на чоловіка, включає послуги 2, 4, 6.
- Тип епізоду — «Лікування».
- Назва епізоду — Репродуктивне здоров’я (для чоловіка та жінки).
- Лікуючий лікар — зазначаються прізвище, ім’я, по батькові лікаря, який створив епізод.
- ЕМЗ «Взаємодія» — під час першого відвідування створюється взаємодія. Клас взаємодії — «Амбулаторна медична допомога».
- Тип взаємодії — «Взаємодія в закладі охорони здоров’я».
- Основний діагноз — діагноз Z31.8 Інші заходи щодо відновлення та збереження дітородної функції.
- Статус достовірності основного діагнозу — «Заключний».
- Додатковий діагноз — можуть зазначатися діагнози, що мають відношення до здоров’я жінки або чоловіка, відповідно до НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я».
- Проведені дії — опис проведених дій відбувається за НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій», наприклад Х67002 Консультація акушер-гінеколога або U67002 Консультація уролога.
Лікар дає направлення на обстеження жінки та чоловіка.
- ЕМЗ «Діагностичний звіт» створюється виконавцем обстеження або дослідження. Цей ЕМЗ вкладається у взаємодію. Приклади кодування проведених обстежень та досліджень викладено в Додатку. Усі обстеження та дослідження проводяться в закладі або на умовах договору підряду. ЕМЗ «Діагностичний звіт» створюються на всі обстеження та дослідження, які були проведені жінці або чоловіку. У разі проведення досліджень, термін дії яких становить до 6 міс (відповідно до Порядку), лікар робить посилання на діагностичний звіт проведеного дослідження.
- ЕМЗ «Процедура» створюється виконавцем лікувальної інтервенції. Цей ЕМЗ вкладається у взаємодію. ЕМЗ «Процедура» створюється на всі інтервенції, які вказано в Додатку.
- Закриття епізоду. Епізод залишається відкритим, крім випадків, визначених Порядком, зокрема:
- протягом 6 міс з дня припинення або скасування воєнного стану, якщо військовослужбовець не звернувся до закладу охорони здоров’я із заявою в довільній формі про продовження зберігання репродуктивних клітин за власний рахунок або про використання репродуктивних клітин;
- протягом 3 років з моменту смерті такої особи або оголошення судом її померлою.
Наголошуємо, що всі етапи комплексної послуги зі здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин мають бути проведені в одному закладі, при цьому термін від початку обстеження до кріоконсервації повинен становити не більше 2 міс.
Приклади кодування наданих послуг
Коди обстеження жінки:
- Х67002 Консультація акушера-гінеколога.
- Коди лабораторних досліджень (оформлені через діагностичний звіт):
- А34011 Клінічний аналіз крові;
- В33002 Аналіз; визначення групи крові та резус-фактор;
- В34029 Аналіз; коагулограма;
- А33006 Аналіз; хламідія;
- А33020 Аналіз; серологічні маркери токсоплазмозу;
- А33021 Аналіз; серологічні маркери цитомегаловірусу;
- А33001 Аналіз; краснуха;
- Х33001 Аналіз; мікробіологія; генітальний; жінки;
- W37002 Аналіз; цитологія; репродукція;
- W34010 Аналіз; антимюллерівський гормон;
- А34032 Аналіз; пролактин;
- Х34005 Аналіз; фолікулостимулюючий гормон (ФСГ, фолітропін); жіночий;
- Х34002 Аналіз; лютеїнізуючий гормон (ЛГ, лютропін);
- Х34003 Аналіз; прогестерон;
- Х34004 Аналіз; естрадіол;
- В33006 Аналіз; ВІЛ;
- А33022 Аналіз; серологічні маркери сифілісу;
- D33016 Аналіз; антитіла до гепатиту С;
- D33019 Аналіз; антитіла до гепатиту В.
- Коди інтервенцій 55065-00 Ультразвукове дослідження таза (оформлені через діагностичний звіт).
Коди обстеження чоловіка:
- Коди лабораторних досліджень (оформлені через діагностичний звіт):
- Y33001 Аналіз; мікробіологія; генітальний; чоловіки;
- Y38003 Аналіз; визначення якості сперми;
- В33006 Аналіз; ВІЛ;
- А33022 Аналіз; серологічні маркери сифілісу;
- D33016 Аналіз; антитіла до гепатиту С;
- D33019 Аналіз; антитіла до гепатиту В.
Коди з забору та кріоконсервації біоматеріалу жінки:
- Інтервенція 13212-00 Трансвагінальний забір яйцеклітин (ооцитів) — оформлена через процедуру.
- Інтервенція 13212-01 Трансабдомінальний забір яйцеклітин (ооцитів) — оформлена через процедуру.
- Консультація пацієнта / пацієнтки лікарем-анестезіологом — код А67001 Консультація іншого спеціаліста плюс один код з переліку {9250000, 92500-01, 92500-02} (у разі потреби).
- Інтервенція 96234-00 Технологічно-асистоване втручання, не класифіковане в інших рубриках (кріоконсервація біоматеріалу) — оформлена через процедуру.
Коди з забору та кріоконсервації біоматеріалу чоловіка:
- Інтервенція 13221-00 Підготування сім’яної рідини для штучного запліднення (стосується забору сперми та оцінювання її якості) — оформлена через процедуру.
- Дослідження Y38002 Аналіз; кількість сперматозоїдів — оформлене через діагностичний звіт.
- Дослідження Y38003 Аналіз; визначення якості сперми — оформлене через діагностичний звіт.
- Інтервенція 96234-00 Технологічно-асистоване втручання, не класифіковане в інших рубриках (кріоконсервація біоматеріалу) — оформлена через процедуру.
Пріоритет діяльності НСЗУ — ефективна реалізація програми медичних гарантій в інтересах усіх пацієнтів, щоб кожен мав доступне та належне лікування.
Працюємо разом заради Перемоги України та здоров’я наших людей!
Голова
Наталія ГУСАК
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua