Зареєстровано петицію щодо перегляду механізму оплати за пакетом «Первинна медична допомога»

17 березня 2025 о 11:30
2049

На сайті електронних петицій Кабінету Міністрів України за № 41/007840-25еп зареєстровано петицію «Переглянути та встановити справедливий механізм оплати медичних послуг за пакетом «Первинна медична допомога» у 2025 р., встановлений у Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р.».

Наводимо до уваги читачів текст петиції

Шановні члени Кабінету Міністрів України!

Прошу розглянути та вплинути на ситуацію, що склалася в медичній галузі на рівні первинної медичної допомоги у 2025 р., а саме: на зміну механізму оплати за надані медичні послуги. Згідно з Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р., затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1503, пунктом 25 запроваджено механізм, за яким лише 10% надавачів первинної медичної допомоги отримають фінансування в повному обсязі за пакетом «Первинна медична допомога».

Відповідно до роз’яснень Національної служби здоров’я України (НСЗУ), цей механізм має ціль підвищити якість надання медичної допомоги та спонукати лікарів більше контактувати зі своїми пацієнтами. Ці розʼяснення є маніпулятивними з боку НСЗУ, оскільки основною метою цього механізму є зменшення виплат для закладів первинної медичної допомоги. Запропонований підхід містить численні недоліки та елементи несправедливості, зокрема такі:

  • по-перше, механізм передбачає штрафні санкції для закладу за пацієнтів вікових груп 0–17 років та 55 років і старше, якщо вони не зверталися до лікаря протягом останніх 3 років — незалежно від того, чи декларація з лікарем була укладена лише 2 міс тому чи понад 3 роки тому. Таким чином, період звернень для розрахунку враховує попередні 3 роки, незалежно від часу укладення декларації. Справедливим та логічним б було враховувати тільки тих пацієнтів, які мають декларацію станом на сьогодні та не мали взаємодії з лікарем чи іншим медичним працівником закладу саме більше 3 років;
  • по-друге, цей механізм має зворотний ефект: якщо пацієнт розірвав декларацію з лікарем тривалий час і тому вже не є пацієнтом закладу, він все одно враховується як такий, що не звертався до лікаря, хоча медичний заклад уже не має ані можливості, ані законних підстав для внесення відповідного електронного медичного запису в електронну систему охорони здоров’я.

Особливо кричущою є ситуація, коли до розрахунку включаються пацієнти, які вже померли або загинули, а також пацієнти лікарів, які за останні 3 роки звільнилися, померли чи загинули. Тож у закладах на тисячі, а іноді і на десятки тисяч більше пацієнтів, яких включили до розрахунку, ніж тих, яких є насправді на сьогодні.

Крім того, механізм передбачає штрафні санкції не лише за пацієнтів, які не зверталися, а й за тих, хто мав звернення, якщо заклад не потрапив до 10% найкращих за рейтингом. Тобто створюється прецедент, коли закладам недоплачують навіть за фактично виконану роботу та надану медичну допомогу. У цьому механізмі також відсутня прозорість, оскільки дані, на основі яких формується рейтинг, та сам рейтинг по країні не публікуються. Самостійно розрахувати рейтинг заклади теж не мають можливості.

Більшість медичних закладів відповідно до звітів НСЗУ в лютому отримали значно менше фінансування за січень і лютий 2025 р. порівняно з 2024 р. — попри підвищення капітаційної ставки за пацієнта та запровадження коефіцієнта за надання допомоги в сільській місцевості. Таке фінансування буде і в наступні місяці. Як наслідок, ці заклади змушені скорочувати виплати і без того невисокої заробітної плати своїм працівникам, а медичні працівники змушені шукати можливості зміни сфери діяльності, щоб забезпечити себе та свої сім’ї.

Особливо постраждали медичні заклади первинної допомоги у прифронтовій зоні. Через об’єктивні причини такі заклади не можуть конкурувати за показником звернень із медичними закладами в інших регіонах.

На сьогодні медична галузь переживає масовий відтік медичних кадрів, що значно знижує доступність медичних послуг для населення в надзвичайно складний для країни час, а запровадження такого механізму сприяє цьому ще більшою мірою. Внаслідок цього частина закладів первинної медичної допомоги вже опинилася під загрозою ліквідації.

Виходячи з вищевикладеного, вважаю, що механізм оплати медичних послуг за пакетом «Первинна медична допомога» у 2025 р., встановлений у Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р., затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1503, є недоречним (необ’єктивним) і таким, що потребує перегляду.

З огляду на це прошу розглянути це питання та сприяти створенню прозорого, справедливого та гідного механізму оплати медичним закладам з надання первинної медичної допомоги за надані медичні послуги в рамках Програми державних гарантій медичного обслуговування населення.

З повагою, Назар Козовий

З моменту реєстрації — 20 лютого 2025 р. — зібрано станом на ранок 17 березня 2025 р. 4681 підпис.

Для того щоб петиція була розглянута, необхідно набрати 25 тис. підписів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами petition.kmu.gov.ua