Розроблено стандарт «Невогнепальні травми м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки»

5 березня 2025 о 12:40
413

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проєкту наказу «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Невогнепальні травми м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки».

Положення стандарту медичної допомоги

Лікування невогнепальних травм м’яких тканин (далі — ТМТ) щелепно-лицьової ділянки здійснюється в закладах охорони здоров’я (ЗОЗ), що надають спеціалізовану медичну допомогу. Лікарі: стоматологи, стоматологи дитячі, стоматологи-хірурги, хірурги щелепно-лицьові мають бути обізнані щодо основних клінічних проявів ТМТ з метою їх ранньої діагностики, першої допомоги та призначення раціонального лікування пацієнтам для запобігання розвитку ускладнень. Лікування пацієнтів із ТМТ потребує залучення спеціалістів із відповідним рівнем кваліфікації та підготовки в галузі щелепно-лицьової хірургії та/або хірургічної стоматології, й залежно від клінічної ситуації проводиться в умовах стаціонарних або амбулаторних ЗОЗ.

Медична допомога пацієнтам з ТМТ може потребувати міждисциплінарної взаємодії та інтегрованого ведення хворого мультидисциплінарною командою, до складу якої можуть бути залучені фахівці з нейрохірургії, оториноларингології, офтальмології, судинної та загальної хірургії, пластичної хірургії, радіології, анестезіології та інтенсивної терапії, а також інші фахівці з відповідною кваліфікацією.

При діагностиці, документуванні та лікуванні ТМТ, пов’язаних із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру, в тому числі пов’язаних із домашнім насильством, необхідно дотримуватися регламентуючих документів Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України.

Лікарем після проведеного лікування ТМТ мають бути надані рекомендації щодо подальшого спостереження та догляду в амбулаторних / домашніх умовах, що спрямовані на запобігання ускладненням та сприяння кращому загоєнню рани.

Обґрунтування

ТМТ залишаються одним з найбільш поширених видів травматичних пошкоджень голови та шиї, що виникають унаслідок дорожньо-транспортних пригод, спортивних занять, падіння, побоїв та бійок, а також травми на виробництві. ТМТ виявляють у дітей та дорослих. Вони можуть бути ізольованими, а також поєднуватися з травмою кісток лицьового черепа, органа зору, скелетною та черепно-мозковою травмою. ТМТ можуть призвести до небезпечних для життя ускладнень та значних естетичних і функціональних порушень, таких як порушення жування, ковтання, дихання, нюху, міміки та мовлення. Окрім того, у пацієнта може розвинутися хронічний больовий синдром, а залишкові посттравматичні вади часто стають причиною психоемоційних розладів.

У зв’язку з цим своєчасна та точна діагностика ТМТ та їх правильне лікування, спрямоване на усунення / зменшення естетичних та функціональних порушень, а також скорочення термінів непрацездатності мають велике медико-соціальне значення.

Проєкт наказу МОЗ

СТАНДАРТИ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ «НЕВОГНЕПАЛЬНІ ТРАВМИ М’ЯКИХ ТКАНИН ЩЕЛЕПНО-ЛИЦЕВОЇ ДІЛЯНКИ»

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються протягом 15 днів з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді:

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, 01601, e-mail: moz@moz.gov.ua, dec@dec.gov.ua, gulenko@dec.gov.ua.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua