З 1 січня 2025 р. в Україні впроваджують експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО), які працюють за новими стандартами.
Як ми вже повідомляли, у грудні 2024 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», згідно з яким члени експертних команд стали декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Це означає, що вони зобов’язані подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій.
Коли виникає обов’язок подання декларації?
Згідно з повідомленням Національного агентства запобігання корупції (НАЗК), обов’язок подання декларацій виникає з моменту включення особи до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — Перелік). Такий перелік лікарів затверджується керівником закладу охорони здоров’я, в якому організовано проведення оцінювання, та підлягає оновленню не менш як 1 раз на рік.
Детально про те, які декларації необхідно подати головам та членам експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, — за посиланням.
Зазначимо: незважаючи на те, що повноваження, права і обов’язки Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) щодо проведення медико-соціальної експертизи припинилися 31 грудня 2024 р., голови та члени МСЕК також залишилися декларантами, тобто особами, які зобов’язані подати декларації.
Декларування для членів експертних команд
- Якщо лікар уже перебував у Переліку станом на 31.12.2024 р. і продовжує працювати — до 31.03.2025 р. потрібно подати щорічну декларацію за 2024 рік із позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування».
- Якщо лікар був включений до Переліку з 1.01.2025 до 31.03.2025 р. — спершу необхідно подати декларацію кандидата на посаду за 2024 рік, а до 31.03.2025 — щорічну декларацію за 2024 рік із позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування».
- Якщо лікар виключений із Переліку в період щорічної кампанії декларування (з 1.01.2025 до 31.03.2025 р.) — протягом 30 днів із моменту виключення потрібно подати декларацію при звільненні за період з 1.01.2025 до дати виключення. Також у 2026 р. необхідно подати щорічну декларацію за 2025 рік із позначкою «я припинив виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)».
- Якщо лікар виключений із Переліку після завершення щорічної кампанії (з 1.04.2025 до 31.12.2025 р.) — протягом 30 днів із моменту виключення слід подати декларацію при звільненні. До 31.03.2026 р. також необхідно подати щорічну декларацію за 2025 рік.
У МОЗ новим декларантам радять ознайомитися із загальною інформацією про види декларацій, терміни їх подання та звітні періоди тут. Усі роз’яснення щодо декларування доступні в Базі знань НАЗК та на навчальній платформі. Перш ніж зателефонувати на гарячу лінію НАЗК, просимо звернутися до уповноваженої особи з питань запобігання корупції у вашій установі та бути готовими озвучити її позицію щодо вашого питання.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua