Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проєкту наказу «Про затвердження Уніфікованого клінічного протоколу спеціалізованої медичної допомоги «Початкова, реанімаційна та післяреанімаційна допомога новонародженим».
Про документ
Новонароджені є категорією пацієнтів, які найчастіше потребують реанімаційної допомоги. Нездатність щойно народжених немовлят самостійно дихати підвищує ймовірність ранньої смерті та віддаленої неврологічної захворюваності. Саме тому забезпечення своєчасної та ефективної реанімації достовірно знижує смертність і захворюваність новонароджених, а також поліпшує довгострокові неврологічні результати у дітей, які перенесли перинатальну асфіксію.
Внаслідок своєї незрілості найчастіше проблеми з постнатальною адаптацією дихальної функції мають передчасно народжені немовлята, які переважно потребують не реанімації як такої, а саме підтримки неефективних дихальних зусиль.
Після завершення реанімаційних дій важливо продовжувати спостерігати за станом дитини в належних умовах і забезпечити невідкладну корекцію будь-яких порушень життєво важливих функцій.
Основні принципи реанімації новонароджених, викладені в цьому уніфікованому клінічному протоколі медичної допомоги (далі — УКПМД), стосуються не лише перших хвилин після народження, а мають використовуватися протягом усього періоду первинної госпіталізації або періоду новонародженості (від народження до 28 днів), якщо дитина потребує реанімаційної допомоги з будь-якої причини.
УКПМД «Початкова, реанімаційна та післяреанімаційна допомога новонародженим» за своєю формою, структурою та методичними підходами щодо використання доказової медицини розроблений відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 р. № 751 «Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 р. за № 2001/22313.
Цей УКПМД розроблено на основі клінічної настанови, заснованої на доказах, «Початкова, реанімаційна та післяреанімаційна допомога новонародженим», в якій наведено рекомендації з найкращої клінічної практики щодо надання початкової, реанімаційної та післяреанімаційної допомоги.
Ознайомитися з клінічною настановою можна за посиланням: https://www.dec.gov.ua/cat_mtd/galuzevi-standarti-ta-klinichni-nastanovi/.
В УКПМД представлені загальні підходи до надання допомоги новонародженим, які мають клінічні ознаки порушення постнатальної адаптації і потребують невідкладного відокремлення від матері. Надані рекомендації щодо своєчасної та ефективної початкової, реанімаційної та післяреанімаційної допомоги різним категоріям новонароджених.
Короткострокові переваги впровадження рекомендацій цього УКПМД включають зниження смертності та захворюваності новонароджених. Довгострокові переваги — зниження віддаленої неврологічної захворюваності та інвалідності у дітей, які вижили.
Цей УКПМД не охоплює всіх можливих ситуацій і не описує єдино правильного способу надання медичної допомоги новонародженій дитині. Остаточне рішення щодо оптимального варіанта надання медичної допомоги новонародженій дитині мають ухвалювати відповідні працівники охорони здоров’я з урахуванням наявних клінічних даних, результатів додаткового обстеження і методів лікування, що застосовувались.
Куди надавати пропозиції
Зауваження та пропозиції приймаються протягом 15 днів з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді: 01601, м. Київ,
вул. Грушевського, 7, 01601, e-mail: moz@moz.gov.ua, gulenko@dec.gov.ua.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua