Кабінет Міністрів України своєю постановою від 24 грудня 2024 р. № 1503 затвердив Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р.
Для цього в державному бюджеті на 2025 р. передбачено понад 175,5 млрд грн, що на понад 16 млрд грн більше, ніж у 2024 р. У документі визначено перелік медичних послуг, які покриватиме держава, тарифи, правила розрахунку їх вартості, а також список лікарських засобів і медичних виробів, які пацієнти зможуть отримати за програмою реімбурсації.
Понад 25 млрд грн виділено в рамках Програми медичних гарантій–2025 на оплату медичних послуг, повʼязаних з наданням первинної медичної допомоги, майже 11 млрд грн — на екстрену медичну допомогу та понад 122 млрд грн — на надання спеціалізованої, паліативної допомоги, й, зокрема, понад 6 млрд грн — на медичну реабілітацію.
Нові пакети послуг
Програма медичних гарантій охоплюватиме 44 пакети медичних послуг, серед яких зʼявляться нові:
- Радіоізотопна діагностика — доступ до передових методів діагностики онкологічних захворювань, зокрема позитронно-емісійна томографія (ПЕТ)-сканування.
- Психосоціальна та психіатрична допомога — розвиток центрів ментального здоров’я та мобільних мультидисциплінарних команд для дорослих і дітей.
Нові мінімальні стандарти оплати праці
Також передбачено нові мінімальні стандарти оплати та покращення умов праці. Лікарі-інтерни, які працюють у державних та комунальних закладах, повинні отримувати заробітну плату на рівні щонайменше 15 тис. грн на місяць. Такі фахівці є повноцінними членами медичних команд і під наглядом куратора та досвідчених лікарів долучаються до надання медичної допомоги пацієнтам, отже, їхня робота має бути оплачена. Крім того, в Програмі медичних гарантій–2025 залишається пакет послуг «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів (фармацевтів)-інтернів». Кошти, які медичні заклади отримують за цим пакетом, мають бути спрямовані саме на підготовку інтернів, першочергово для доплати кураторам лікарів-інтернів.
У 2025 р. відбудеться зростання тарифу на первинну медичну допомогу. Базова капітаційна ставка на 2025 р. становитиме 844,4 грн замість 786,65 грн у 2024 р., а також додано сільський коефіцієнт. На виконання Указу Президента «Про заходи щодо забезпечення доступності медичної і реабілітаційної допомоги, лікарських засобів та медичних виробів у сільській місцевості» для сільських медичних закладів «первинки» впроваджується коефіцієнт 1,1 до базової ставки. Це дозволить збільшити фінансування закладів первинної допомоги, а медики, що працюють у селах, отримуватимуть більше коштів за кожного пацієнта.
Для екстреної медичної допомоги також підвищено тарифи за готовність до надання послуг.
Єдиний медичний простір
З 2025 р. всі державні та спеціалізовані заклади охорони здоров’я стануть частиною єдиного медичного простору, увійшовши до Програми медичних гарантій, що покращить доступність і якість послуг для населення. Це стосується усіх відомчих та спеціалізованих медзакладів Міністерства охорони здоров’я, Національної академії наук, Національної академії медичних наук та Державного управління справами.
Робота ЕКОПФО
У межах Програми медичних гарантій також вперше фінансуватиметься робота експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО), які запрацюють у медзакладах з 1 січня 2025 р. завдяки реформі медико-соціальної експертизи.
Доступні ліки
Значно розширять у 2025 р. програму реімбурсації «Доступні ліки». Її бюджет становитиме 6,6 млрд грн, що потенційно дозволить ще до 500 тис. українців суттєво зменшити витрати на лікування. До програми додано понад 30 нових діючих речовин, включаючи комбіновані препарати для лікування серцево-судинних захворювань, ревматологічних, неврологічних, ендокринологічних та дитячих хвороб.
Медичні гарантії також передбачають нові тарифи для паліативної допомоги, розширення реабілітаційних послуг.
Ментальне здоров’я
У 2025 р. до пакета первинної медичної допомоги повністю інтегровано послугу з психічної підтримки пацієнта на первинному рівні. Тобто послуги з охорони ментального здоровʼя надаватимуть усі заклади первинної медичної допомоги, які уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Також з 1 січня 2025 р. запроваджується новий пакет медпослуг «Психосоціальна і психіатрична допомога дорослим та дітям, що надається в центрах ментального (психічного) здоровʼя та мобільними мультидисциплінарними командами».
Центри психічного здоров’я забезпечать доступну та якісну психіатричну й психологічну допомогу на різних рівнях. Особливий акцент — на підтримці дітей, ветеранів та переселенців.
Функціонування Центрів психічного здоров’я є частиною реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 р. та впроваджується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Ознайомитися із постановою Уряду можна за посиланням.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, nszu.gov.ua