МОЗ виявило порушення безбар’єрності в медзакладах попри наявність експертних висновків

26 грудня 2024 о 13:32
288

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України виявило серйозні порушення вимог безбар’єрності у приміщеннях низки психіатричних лікарень, попри наявність у них відповідних експертних висновків.

Подробиці

Згідно з Ліцензійними умовами, медзаклади зобов’язані забезпечити за кожним місцем провадження медичної практики необхідні умови для вільного доступу людей з обмеженою мобільністю.

Вимоги щодо доступності мають відповідати чинним державним будівельним нормам та правилам. Відповідність цих умов має бути документально підтверджена фахівцем із технічного обстеження будівель і споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, або уповноваженою установою, що має право проводити таке обстеження.

За результатом перевірок 24 медзакладів, проведених МОЗ протягом листопада–грудня 2024 р., встановлено, що умови у 22 психіатричних лікарнях, які раніше отримали позитивний експертний висновок, не відповідають вимогам Державних будівельних норм В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» (далі — ДБН). При цьому в зазначених закладів були відповідні висновки, видані акредитованими організаціями, які засвідчували відповідність наявних умов лікарні вимогам ДБН В.2.2-40:2018.

МОЗ звернулося до Національної поліції щодо виявлених фактів та очікує на оперативну реакцію правоохоронних органів саме в частині перевірки підстав для видачі акредитованими організаціями висновків про наявність безбарʼєрності в закладі.

У МОЗ нагадують, що ДБН «Інклюзивність будівель і споруд» є обов’язковими до виконання. У них наведені всі необхідні технічні характеристики влаштування елементів безбар’єрності, а також конкретні візуальні приклади, як це потрібно робити. Зокрема, у документі йдеться про облаштування:

  • пандусів, спеціальних підйомників та інших засобів доступності для людей з порушеннями опорно-рухового апарату;
  • тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць та позначень шрифтом Брайля, інших візуальних елементів та аудіопокажчиків для людей з порушеннями зору;
  • дублювання важливої звукової інформації текстами, організації сурдоперекладу, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху;
  • забезпечення доступності всіх приміщень закладу, включаючи дверні прорізи, коридори, проходи, ліфти, санітарні кімнати, кабінети прийому, палати тощо.

Створення безбарʼєрного простору для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп є однією із першочергових вимог у зв’язку з ратифікацією Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Угоди про Асоціацію з ЄС.

Забезпечення безбар’єрності є не лише вимогою законодавства, а й моральним обов’язком перед пацієнтами, які особливо потребують підтримки у складний для країни час.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua