Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови від 27.01.2023 р. № 76, яка регулює порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану. Нова редакція набула чинності 22 листопада 2024 р. Вона змінила:
- порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (передбачена можливість бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг — порталу «Дія»);
- критерії та порядок, за якими визначають, чи є підприємство, установа чи організація критично важливими для функціонування економіки, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань в особливий період.
МОЗ ухвалює рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та здійснює моніторинг діяльності таких підприємств щодо нарахування щомісячної заробітної плати не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше ніж 50% акцій (часток) належать державі, або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше ніж 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%, резидентів Дія Сіті).
А також у разі потреби проводить перевірку відповідності підприємства, установи, організації, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та постанові КМУ від 27 січня 2023 р. № 76.
За результатами перевірки МОЗ ухвалює рішення щодо відповідності або невідповідності підприємств, організацій, установ критично важливим критеріям для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Також в оновленому порядку передбачена можливість бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал «Дія») військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час. Таким чином, сервіс усуває людський фактор та пришвидшує процес.
Підприємство може бути визначене критично важливим у сфері охорони здоров’я та для галузі національної економіки — у такому випадку їх визначає МОЗ, — або для задоволення потреб територіальної громади — тоді їх визначає облдержадміністрація (ОДА) / Київська міська держадміністрація (КМДА) чи обласна військова адміністрація (ОВА) / Київська міська військова адміністрація (КМВА). Статус критично важливого підприємство підтверджується не рідше, ніж раз на рік.
Підприємство може забронювати до 50% військовозобов’язаних працівників (кількість станом на 18 травня 2024 р.). Якщо ж кількість останніх збільшилася після цієї дати, то розрахунок здійснюють станом на дату подання списків.
Строк дії відстрочки не може перевищувати 12 місяців, водночас постанова не впливає на відстрочки, надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до 28 лютого 2025 р., — вони залишаються чинними протягом строку, на який надані.
Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 р. відповідно до нових критеріїв.
Військовозобов’язану людину можна забронювати незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності. Військовозобов’язаних, які згідно із законом не мають бути призвані на військову службу під час мобілізації, бронювати не потрібно. Якщо військовозобов’язана людина призначається на іншу посаду на цьому ж підприємстві, надана їй відстрочка від призову залишається дійсною.
Згідно з оновленими критеріями, затвердженими наказом МОЗ України від 5 грудня 2024 р. № 2033, підприємства, установи та організації, які відповідають хоча б одному з 15 опублікованих критеріїв, можуть отримати статус важливого для галузі та забронювати працівників.
Ознайомитися з переліком критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємства, установи та організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я, можна за посиланням.
Звертаємо увагу, що для деяких критеріїв розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал повинен становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 4.
Вимога стосується таких напрямів:
- проведення клінічних випробувань лікарських засобів, які тривають у поточному році;
- діяльність уповноважених представників власника реєстраційного посвідчення, відповідальних за ефективність, безпеку та якість лікарських засобів, що імпортуються до України (щонайменше 3 різні лікарські засоби з різними діючими речовинами);
- діяльність уповноважених представників виробників медичних виробів, які імпортують не менше 3 різних категорій таких виробів;
- оптова торгівля лікарськими засобами суб’єктами середнього або великого підприємництва;
- забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) або інших ІТ-систем, пов’язаних із медичною галуззю, їх технічна підтримка чи розробка;
- організація мережі закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в різних адміністративно-територіальних одиницях України.
Таке рішення дозволить попри умови повномасштабної війни зберегти українському бізнесу кадровий потенціал та збільшити податкові надходження до бюджету. Це також дасть змогу підтримати воєнну економіку країни, забезпечити баланс потреб Збройних сил України у мобілізаційному ресурсі з потребами тилу.
Детально ознайомитися з особливостями та порядком визначення критичності підприємства, установи чи організації можна за посиланням на офіційному сайті МОЗ.
Постанова Уряду від 27.01.2023 р. № 76 зі змінами — за посиланням.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua