Наводимо до уваги читачів відкритий лист Асоціації приватних медичних закладів України щодо дискримінації з боку виконавчої влади.
В умовах воєнного стану, коли на всіх державних рівнях декларується підтримка підприємництва, а без потужного розвитку бізнесу відновлення України визнається неможливим, з боку виконавчої влади у сфері охорони здоров’я допускається системна дискримінація та перешкоди діяльності приватної медицини.
Асоціація приватних медичних закладів України звертає увагу на систематичне і грубе порушення статті 49 Конституції України, яка гарантує підтримку розвитку державою закладів охорони здоров’я усіх форм власності, з боку Міністерства охорони здоров’я (далі — МОЗ України), відповідального за формування та впровадження державної політики у сфері охорони здоров’я.
Так, МОЗ України не допускає до формування спроможної мережі та маршрутів надання медичної допомоги населенню заклади охорони здоров’я (далі — ЗОЗ) приватної форми власності, тим самим витісняючи їх з єдиного медичного простору.
Наразі проводяться спроби утворити штучну інфраструктуру ЗОЗ, які отримають пріоритетне та пільгове фінансування з державного та місцевого бюджетів, що не враховує потужність приватної медицини та перешкоджає її розвитку, а також порушує право пацієнтів на вибір ЗОЗ для отримання медичної допомоги, перешкоджає впровадженню якісних прогресивних моделей надання медичної допомоги, прозорих фінансових розрахунків, сприяє поширенню практики неформальних платежів для пацієнтів, тим самим потенціює розвиток корупційних схем у галузі охорони здоров’я.
Систематично створюються штучні перепони для участі ЗОЗ приватної форми власності у Програмі медичних гарантій через постійну зміну правил, норм та критеріїв можливості укладання договорів з Національною службою здоров’я України, що є суттєвою загрозою зміни курсу задекларованої реформи охорони здоров’я в Україні та створює ризики нераціонального витрачання коштів державного бюджету задля створення нових потужностей ЗОЗ державної форми власності замість використання та залучення тих, що вже існують і доводять ефективну діяльність.
Нормативними документами МОЗ України грубо порушуються права пацієнтів, які отримують медичну допомогу у ЗОЗ приватної форми власності, які віднині позбавлені рівноправної можливості закупівлі препаратів крові та можуть придбати їх виключно у разі наявності надлишків таких препаратів у центрах крові.
Виконавча влада систематично створює дискримінаційні норми стосовно медичних працівників, які працюють у ЗОЗ приватної форми власності. Так, державою створені програми пільгового кредитування житла виключно для медичних працівників державних та комунальних ЗОЗ, що прямо суперечить необхідності підтримки та збереження кадрового потенціалу медичної галузі в цілому.
МОЗ України, використовуючи адміністративний ресурс, активно просуває 100% квоту можливості бронювання медичних працівників, які працюють саме у ЗОЗ державної і комунальної власності, а також грубо порушує права приватних медичних закладів щодо визнання їх критично важливими та запроваджує дискримінаційні норми, що, в тому числі, суперечать постанові Кабінету Міністрів України з цих питань.
Така державна політика створює вкрай несприятливі умови для залучення інвестицій у приватну медицину — адже відсутність державних гарантій, несприятливе середовище для розвитку бізнесу, слабкий захист інвестицій через створення дискримінаційних норм з боку влади прямо перешкоджатиме стабільній участі потенційних міжнародних та національних інвесторів та сприятиме формуванню негативного міжнародного іміджу нашої держави.
Офіційні листи направлені у відповідні державні органи.
Просимо Президента України, Прем’єр-міністра України, Голову Верховної Ради України терміново звернути увагу на системну дискримінацію приватної медицини в Україні з боку виконавчої влади та вжити заходів щодо врегулювання цієї ситуації задля ефективного розвитку та забезпечення спроможності і життєстійкості системи охорони здоров’я в Україні та збереження здоров’я громадян України.
Асоціація приватних медичних закладів України
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис»