З 2025 р. в Україні послуги з підтримки психічного здоров’я стануть доступними для всіх громадян на базі первинної медичної допомоги (ПМД). Національна служба здоров’я України (НСЗУ) впроваджує новий підхід: допомога за психічних розладів інтегрується в базовий пакет медичних послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри.
Це означає, що з 1 січня 2025 р. безоплатні послуги з охорони психічного здоровʼя надаватимуть усі медзаклади «первинки» (незалежно від форми власності), що законтрактовані НСЗУ на надання первинної медичної допомоги. Контрактуватися на окремий пакет, щоб надавати послуги з охорони психічного здоровʼя, медзакладам не потрібно. Натомість згідно з оновленими вимогами, всі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри / брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі «первинки», повинні мати сертифікати про проходження навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів.
Головні переваги змін
- Доступність: кожен може звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра з проблемами психічного здоров’я.
- Простота: не потрібно шукати спеціалізовані установи чи вузькопрофільних фахівців.
- Економічність: послуги включені до програми медичних гарантій і є безоплатними для пацієнта.
- Раннє виявлення: лікарі зможуть вчасно діагностувати та лікувати розлади, запобігаючи їх ускладненням.
Як отримати послуги з охорони психічного здоровʼя?
Якщо ви чи ваші близькі потребуєте допомоги, зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. У закладах, які законтрактовані з НСЗУ, послуги з підтримки психічного здоров’я є безоплатними і з 2025 р. входитимуть до базового пакета. Знайти медзаклад ПМД можна на офіційному сайті НСЗУ.
Нагадаємо, восени 2022 р. до програми медичних гарантій додали новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Це було зроблено для того, щоб в умовах повномасштабної війни забезпечити доступність і якість психосоціальної допомоги для всіх громадян. Адже легше поділитися проблемами щодо свого психоемоційного стану з сімейним лікарем, ніж шукати вузькопрофільного спеціаліста чи спеціалізовану лікарню.
Протягом 2024 р. близько 500 000 пацієнтів отримали допомогу в межах цього пакета. При цьому у 2023 р. за послугами з охорони психічного здоровʼя на «первинку» звернулося близько 135 тис. пацієнтів. Тобто зростання становило понад 350%.
Основні проблеми, з якими звертаються пацієнти
Аналіз звернень до лікарів ПМД у 2023–2024 рр. показує, що найчастішими проблемами були й залишаються наступні:
- Відчуття тривоги та напруженості — 170 980 звернень у 2024 р., що у 3,5 раза більше, ніж у 2023 р. (49 656 звернень).
- Порушення сну — 65 818 звернень у 2024 р., що майже вдвічі більше порівняно з 2023 р. (33 542 звернення).
- Пригнічений настрій — 23 265 звернень у 2024 р., тоді як у 2023 р. їх було лише 8178.
- Розлади поведінки у дітей — 19 736 звернень у 2024 р., що також свідчить про зростання вдвічі порівняно з 2023 р. (8112 звернень).
Ці дані демонструють, наскільки війна та її наслідки посилили потребу в підтримці психічного здоров’я на рівні ПМД.
Звісно, навіть після навчання лікарі первинки не стають психологами, психіатрами і психотерапевтами. Тому коли людині потрібна більш фахова допомога, вони скеровують пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста. Нині триває активна робота з розбудови спеціалізованої ланки допомоги у сфері психічного здоровʼя. Зокрема, йдеться про формування мережі центрів ментального здоровʼя в лікарнях спроможної мережі.
Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — це глобальна флагманська програма Всесвітньої організації охорони здоров’я, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Настанова mhGAP та її версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я, протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин, та інших розладів.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua