Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та міністерка внутрішніх справ та охорони здоровʼя Данії Софі Лоде Якобсен підписали угоду зі стратегічного секторального співробітництва у сфері охорони здоров’я, яка спрямована на посилення та розвиток двосторонньої взаємодії у сфері охорони здоров’я між країнами.
Коментар Віктора Ляшка
«Україна та Данія зміцнюють свої партнерські відносини: сьогодні ми підписали угоду про стратегічне секторальне співробітництво у сфері охорони здоров’я, яка є логічним продовженням угоди про співробітництво у сфері безпеки, укладеної 23 лютого цього року Президентом України Володимиром Зеленським і Премʼєр-міністром Данії Метте Фредеріксеном у Львові. Це ще одне підтвердження сталої позиції Данії щодо допомоги Україні, і ми безмежно вдячні за таку підтримку. Сьогодні українська медична система переживає безпрецедентні випробування через війну. Наразі 1878 обʼєктів медичних закладів пошкоджені та ще 289 зруйновані вщент. Попри це українські лікарі продовжують працювати: лікувати, допомагати, рятувати. У тому числі і завдяки сталій підтримці міжнародних партнерів. Впевнений, більш активна двостороння співпраця між країнами сприятиме посиленню наших систем охорони здоров’я», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Про угоду
Підписана угода визначає спільні цілі України та Данії, включаючи інтеграцію української медичної системи до стандартів Європейського Союзу, розвиток горизонтальної співпраці між лікарнями наших країн, боротьбу з антимікробною резистентністю та зміцнення системи охорони здоров’я в Україні.
Також вона спрямована на визначення спільних сфер взаємодії між країнами у таких напрямах:
- психічне здоров’я – створення більш стійкої системи психічного здоровʼя, враховуючи досвід Данії. Послуги з охорони психічного здоровʼя, включаючи дитячу психіатрію та психологію, підтримку та реабілітацію ветеранів, будуть інтегровані на всіх рівнях системи охорони здоровʼя. Це дозволить створити цілісну стійку систему, де психічне здоровʼя є невід’ємною частиною загальної медичної допомоги, з акцентом на превенцію та підтримку найбільш уразливих груп населення;
- фармацевтичний сектор – створення органу державного контролю, центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який реалізує державну політику у сфері створення, допуску на ринок, контролю якості, безпеки та ефективності лікарських засобів. Важливим напрямом роботи є уніфікація всіх наявних органів в єдину установу. Цей орган виконуватиме функції, аналогічні до тих, що здійснюються Європейським агентством з лікарських засобів (European Medicines Agency — EMA), забезпечуючи гармонізацію з європейськими стандартами та єдиний підхід до реєстрації та допуску лікарських засобів на ринок України, інспекцій, фармаконагляду;
- епідеміологічний нагляд та антимікробна резистентність (AMP) – покращення спроможності національних лабораторій та закладів охорони здоровʼя збирати, аналізувати та звітувати про дані щодо АМР відповідно до стандартів ЄС. Це також є передумовою для участі України в загальноєвропейських мережах з нагляду за АМР, таких як Європейська мережа нагляду за резистентністю до протимікробних препаратів (EARS-Net) та Європейська мережа нагляду за генами резистентності до протимікробних препаратів (EURGen-Net).
Також під час візиту української делегації до Данії між Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Агентством з лікарських засобів Королівства Данія був укладений меморандум про взаєморозуміння. Документ стосується подальшої співпраці регуляторних органів України та Данії. Взаємодія сприятиме обміну досвідом у питаннях якості, безпеки лікарських засобів та медичних виробів; сертифікації виробництва лікарських засобів та медичних виробів, дотримання вимог Належної виробничої практики (GMP) та Належної практики дистрибуції (GDP) під час проведення інспекцій, інформації щодо обовʼязків регуляторних органів стосовно Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 р. та Конвенції про психотропні речовини 1971 р.
Міністр охорони здоров’я підкреслив, що Данія була і є надійним партнером для України. Від початку війни вона є однією з найбільш активних країн з надання допомоги регіонам України і громадянам, які особливо постраждали від війни. Йдеться про гуманітарну допомогу, закупівлю медичного обладнання, участь країни у відновленні лікарень, а також чітку позицію на міжнародній арені. Крім того, Данія ще з перших місяців війни активно приймає на лікування та реабілітацію постраждалих українців у рамках програми MEDEVAC.
В. Ляшко висловив вдячність за участь і за високий рівень уваги, який Данія приділяє Україні, особливо у цей надзвичайно складний період. Міністр зазначив, що укладення стратегічної угоди та меморандуму – це черговий крок на шляху до інтеграції української медичної системи і підвищення якості медичної допомоги. Реалізація цих домовленостей принесе результати для обох сторін і сприятиме досягненню стратегічних цілей в Україні та Данії.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua