Презентовано проміжні результати дослідження ефективності і фінансування реабілітації

25 листопада 2024 о 13:00
214

22 листопада 2024 р. в Києві презентували проміжні результати дослідження Всесвітньої організації охорони здоровʼя (ВООЗ) та Європейської обсерваторії з охорони здоровʼя. У ньому проаналізовано ефективність і фінансування системи реабілітації, висвітлено виклики для України та запропоновано успішні європейські практики. Фінальний звіт із рекомендаціями опублікують у 2025 р.

Коментар Віктора Ляшка

«Міністерство охорони здоров’я постійно працює над удосконаленням системи реабілітації у сфері охорони здоровʼя. Безоплатно отримати реабілітаційну допомогу в умовах стаціонару вже можна у 314 медичних закладах по всій Україні. Станом на листопад 2024 р. держава оплатила лікарням за це понад 1,9 млрд грн. Амбулаторна реабілітація — безоплатна для пацієнтів у 470 медзакладах. У 2024 р. ми диференціювали оплату, яку отримують медзаклади від держави за надані послуги з реабілітації. Тепер сума напряму залежить від тяжкості травми й становить 19 000–41 000 грн за цикл. На базі прогресивних реабілітаційних відділень створюються центри досконалості, які функціонують як тренінгові хаби для інших реабілітаційних команд, й активно впроваджують новітні практики, що відповідають міжнародним стандартам. Реабілітаційні послуги є критично важливими для відновлення здоровʼя наших громадян. Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за допомогу у формуванні сучасного підходу до організації цієї системи. Проміжні результати дослідження дають нам чітке бачення подальших кроків для забезпечення доступності та якості реабілітаційної допомоги в Україні», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Що показує дослідження

Дослідження показує, що реабілітація недофінансована в багатьох країнах світу, через що пацієнти мають обмежений доступ до необхідної допомоги. Аналіз базується на порівнянні систем реабілітації в європейських країнах за єдиним шаблоном. Зібрані дані від національних експертів оцінюють фінансування, організацію та надання послуг, кадрову політику та інфраструктурну підтримку, щоб визначити ефективність цих систем.

Попередні результати дослідження показують, що покращення систем і зміна підходів до фінансування, допоможуть країнам краще задовольняти потреби людей у медицині та залишатися фінансово стабільними.

Зокрема, зазначається, що формувати бюджети та закупівлі варто на основі реальних потреб населення і прогнозів, а не минулих витрат. Щоб уникнути дефіциту або надлишку послуг, рекомендується запровадити комбіновані системи оплати, які враховують стан пацієнтів.

Довідка: захід організовано Бюро ВООЗ в Україні у співпраці з Барселонським офісом ВООЗ з фінансування систем охорони здоров’я та Європейською обсерваторією з систем та політики охорони здоров’я за фінансової підтримки Європейського Союзу. Учасниками стали представники національних і регіональних органів влади, клінічні експерти та міжнародні партнери.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua