«Як підвищити інтерес студентів до сімейної медицини?» — під таким гаслом проходять у ці дні заходи, присвячені презентації посібника для викладачів «Загальна практика — сімейна медицина». Складений і розроблений у рамках Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» саме для формування курсу для навчання студентів, він містить принципи Європейської академії викладачів сімейної медицини (European Academy of Teachers in General Practice — EURACT). Викладачі профільних кафедр можуть замовляти його безкоштовно за посиланням нижче.
У посібнику є лише невелика кількість теоретичного матеріалу — саме та, яку неможливо знайти в інших джерелах, пояснила під час презентації 1 листопада в Києві в хабі «Освіторія» Ірина Боровик, співавторка посібника, доцентка кафедри терапії та сімейної медицини Тернопільського національного медичного університету (ТНМУ) імені І.Я. Горбачевського. Натомість у посібнику є:
- розділ з методологією роботи з різними завданнями / формами навчання (наприклад мозковий штурм з метою розробки колективного портрета пацієнта, який укладає декларацію із сімейним лікарем);
- велика кількість клінічних кейсів, кожен з яких має ключ до розв’язання, тобто пояснення правильної відповіді (основні пункти, на які слід звернути увагу);
- матеріали для нових форматів самопідготовки, наприклад, рефлексивного щоденника.
Про другий тематичний блок, присвячений «м’яким» та організаційним навичкам, розповіла Юлія Репчук, співавторка посібника, асистентка кафедри сімейної медицини Буковинського державного медичного університету (БДМУ). Для опрацювання цієї частини компетенцій запропоновано окрему методологію, наприклад, відпрацювання за допомогою рольових ігор повідомлення поганих новин за протоколом SPIKES (Strategy for Delivering Bad News). Матеріал для цих кейсів викладачка порекомендувала отримувати із посібника «Людяність та емпатія», який доступний для завантаження на сайті проєкту за посиланням: mededu.org.ua/en/library.
Маріанна Сем’янів, доцентка кафедри сімейної медицини БДМУ, представила наступний тематичний блок, присвячений управлінню клінічними патологіями. Найкраща можливість його використання виникає за доступності стимуляційного центру, зазначила доповідачка. Обрані теми сценаріїв, підкреслила вона, пов’язані (лінкуються) із «Абеткою навичок надавача первинної медичної допомоги (ПМД)» (рисунок).
Від імені 15 рецензентів посібника виступив Вадим Вус, сімейний лікар Комунального некомерційного підприємства «Рокитнівський центр первинної медико-санітарної допомоги» Рокитнівської селищної ради, викладач Міжнародного європейського університету. Він зазначив, що в процесі редагування додано нові кейси, зокрема щодо чутливих тем (паліатив, особливі життєві обставини тощо), змінено деякі маршрути пацієнтів, опис випадків зроблено більш реалістичним.
Долучитися до впровадження курсу запропоновано усім закладам вищої медичної освіти, в яких здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти за спеціальністю 222 «Медицина» за другим (магістерським) рівнем. Автори курсу пропонують організаційну, методологічну та супервізійну підтримку, а також інфраструктурні рішення для реалізації плану курсу. При цьому компонентами дорожньої карти є збільшення кількості годин курсу та переміщення його викладання із 6-го на 4-й чи 5-й курс. Вважається, що це сприятиме обранню цього фаху у процесі профорієнтації. Адже, за даними представників ТНМУ імені І.Я. Горбачевського, більше 95% студентів 6-го курсу надають перевагу хірургії, терапії, акушерству та гінекології. При цьому в розвинених країнах світу більше 85% медичної допомоги надається лікарями загальної практики — сімейної медицини. Аналіз причин такої ситуації в університеті свідчить, що серед чинників виділяють незнання, нерозуміння та страх перед професією. Отже, є багато викликів, які потребують спільних рішень. Представники Міністерства охорони здоров’я та Україно-швейцарського проєкту пообіцяли своє сприяння у впровадженні змін та імплементації дисципліни «Загальна практика — сімейна медицина».
Викладачі з кафедр сімейної медицини можуть замовити паперову чи електронну версію за посиланням: forms.office.com/e/q82vSxqE01.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.bsmu.edu.ua, www.tdmu.edu.ua, mededu.org.ua