Грізні воєнні будні очима лікаря, що малює

4 листопада 2024 о 17:30
383

Протягом листопада в литовському Каунасі триватиме персональна виставка робіт «Носії надії» українського художника Володимира Гонтара. Проте виявляється, малювання — це не професія, а, найімовірніше, хобі автора, який за фахом є лікарем з медицини невідкладних станів. У КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва» він очолює навчально-тренувальний відділ.

Картини В. Гонтара прикрашають приміщення не лише найпершої в Україні станції швидкої допомоги, але й подібних фахових установ у Польщі, Чехії, Англії, Португалії, Німеччині, США тощо. І це далеко не весь перелік країн, де знайомі не тільки з професійною майстерністю нашого колеги.

Найголовніші сюжети його робіт — з буднів медиків. Фоном, а інколи і провідними елементами художніх робіт є техніка, архітектура та природа. Отже, до війни з-під олівця та кисті художника часто виходили карети швидкої допомоги та гвинтокрили із червоними хрестами на корпусі, адже Володимир є членом аеромедичної бригади, вилітає з колегами на гелікоптері. Грізні воєнні часи згустили та затьмарили фарби на картинах художника. З полотен тепер гудить та погрожує ворогові грізна військова техніка: танки, бронетранспортери, літаки… Ще більш вразливими, але нескінченно сильними та мужніми виглядають на картинах медики. Коли їхня допомога потрібна, їх не спиняють ані розриви снарядів, ані розвалини будинків. Кияни з легкістю впізнають на роботах Володимира види столиці, мешканці з різних куточків країни — реконструйовані замки, яких художник намалював понад 200.

Очевидно, мова мистецтва є простою та зрозумілою для людей різних професій та віку, адже ще одним покликанням лікаря є донесення найважливіших принципів домедичної допомоги до широких верств населення. Дійсно, за допомогою образотворчого мистецтва можна передати щось важливе набагато швидше, ніж словами. Дивлячись на ситуації надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях очима лікаря, люди краще залучаються до опановування подібних навичок порятунку. Кожна хвилина після надзвичайного випадку рятує життя, і відділ під керівництвом В. Гонтара виконує вкрай важливу суспільну місію, проводячи, зокрема, щомісячні тренінги на станціях КП «Київський метрополітен» і постійно діючі безкоштовні навчання громадян безпосередньо в самому навчальному відділі.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.facebook.com/gontarvova, kultura.kaunas.lt