Уряд пропонує реформу медико-соціальної підтримки людей з інвалідністю

1 листопада 2024 о 17:58
1130

Кабмін пропонує Верховній Раді ухвалити закон, який ліквідує застарілу та скомпрометовану систему медико-соціальної експертизи та створює цифровізовану систему оцінювання повсякденного функціонування людини на базі найпотужніших лікарень спроможної мережі медзакладів. Про це повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

Так, Уряд схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», який дозволить виконати рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО). Документ розробили в Міністерстві охорони здоров’я спільно з пацієнтськими організаціями та експертами.

Оцінювання повсякденного функціонування

Ключова зміна — те, що замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. А для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і отримувати власний дохід.

Замість поняття «медико-соціальна експертиза» законопроєкт вводить термін «оцінювання повсякденного функціонування особи». Згідно із законопроєктом, з 1 січня 2025 р. замість МСЕК запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів. Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних медичних закладах, де вже функціонують мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта.

Нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності та, в разі потреби, призначення державних виплат. Фінансуватиметься нова система оцінювання через Національну службу здоров’я України (НСЗУ).

Що таке єПотенціал?

Своєю чергою, Міністерство соціальної політики (Мінсоцполітики) повідомляє про заплановану проєктом закону низку змін у рамках комплексної реформи соціальної підтримки людини, яка зазнала травми чи хвороби. Зокрема, Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування — єПотенціал. Вона має зробити допомогу людині, яка зазнала шкоди здоровʼю, ефективнішою і забезпечити максимальне відновлення людини.

Для людей, здоровʼя яких зазнало суттєвих втрат і які втратили працездатність, страхові виплати стануть більшими, — наголошують у Мінсоцполітики. А якщо після реабілітації людина спроможна працювати, забезпечувати себе самостійно, держава надасть максимальну допомогу в безкоштовних ліках, допоміжних засобах реабілітації, соціальних послугах, працевлаштуванні, навчанні / перенавчанні за потреби. Крім того, законопроєкт подовжує захист людини від звільнення через непрацездатність і дає їй можливість оплачувано відновлювати своє здоров’я та реабілітуватися більше року. Серед важливих запропонованих нововведень:

  • страхова виплата під час реабілітації (реабілітаційний лікарняний типу Б) збільшується і становитиме 70–100% середньої заробітної плати;
  • якщо людина має довгий і складний процес відновлення після травми або хвороби, робоче місце за нею зберігатиметься понад 4 міс (наразі роботодавець має право звільнити людину, якщо вона хворіє більше ніж 4 міс);
  • передбачена можливість працювати частково, якщо реабілітація амбулаторна, із збереженням лікарняних реабілітаційних виплат;
  • розмежовуються статуси інвалідності і працездатності.

Реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій. Люди, які отримують пенсії з інвалідності, продовжуватимуть отримувати всі належні виплати в повному обсязі, — запевняють у Мінсоцполітики.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, www.kmu.gov.ua