15 жовтня під час візиту до Києва шведської делегації у складі міністерки охорони здоровʼя і соціальних справ Швеції Акко Анкарберг Юханссон, представників наукової спільноти, неурядових організацій та великого бізнесу презентували українську адаптацію довідника «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку». Участь у заході взяли міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та перша леді України Олена Зеленська.
Захід також став платформою для започаткування партнерства у сфері реабілітації між Україною та Швецією. Зокрема, меморандум про міжнародне медичне партнерство укладено між Рівненським обласним госпіталем ветеранів війни та фундацією «Spinalis» у Швеції. Співпраця між українськими та шведськими лікарями стане важливим кроком у зміцненні зв’язків між медичними закладами обох країн. Основна її мета — впровадження передових технологій та європейських стандартів, обмін досвідом, покращення реабілітаційної допомоги на основі доказових практик, а також модернізація охорони здоровʼя через новітні технології і спільні наукові заходи у сфері реабілітації після спінальних травм.
Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни у Клевані приймає на реабілітацію в гострий період пацієнтів після тяжких черепно-мозкових та спінальних травм. Тут є все необхідне обладнання, навчені фахівці, працюють міжнародні команди, які передають свій найкращий досвід. Важливо, щоб він розвивався і мав можливість надавати висококваліфіковану допомогу ще більшій кількості пацієнтів, які цього потребують. Наразі тут триває будівництво нового корпусу, що дозволить підвищити спроможність медзакладу до 300 ліжок, тож щорічно він зможе приймати до 7500 пацієнтів.
Фундація Spinalis заснована у 1989 р. з метою ініціювати та підтримувати дослідження в галузі ураження спинного мозку. Її місія — допомогти людям із такими травмами жити повноцінним життям. У Швеції Spinalis активно займається реабілітацією пацієнтів із ураженням спинного мозку та співпрацює з Каролінським інститутом у Стокгольмі. Протягом останнього року фундація активно підтримує Україну, працюючи над покращенням якості життя для людей з ураженням спинного мозку шляхом обміну знаннями та досвідом.
Довідник SPINALIS доступний в електронному форматі на платформі «Ти як?». Також надруковано 2000 примірників української версії довідника, які будуть передані реабілітаційним центрам, організаціям, які працюють з людьми з ураженнями спинного мозку, обласним військовим адміністраціям.
Довідка: автори довідника «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку» — шведські професори, доктори медичних наук Річард Леві та Клас Халтлінг. Доктор Халтлінг на власному досвіді знає, що таке ураження спинного мозку, як вижити і впоратися з цим. Він зламав шию, невдало пірнувши на мілководді. Травма призвела до тетраплегії — паралічу і зниження чутливості в руках та ногах. Потім було 5 років подорожей світом і відвідування провідних спінальних відділень. Халтлінг об’єднав зусилля зі своїм давнім другом і колегою доктором Річардом Леві — неврологом, який особливо цікавився неврологічною реабілітацією. Разом вони створили трохи провокаційну книгу: з гумором, веселими ілюстраціями, вона легко сприймається, але водночас містить дуже серйозну інформацію.
Переклад та адаптацію посібника здійснено громадською організацією «Безбар’єрність» у співпраці з Уляною Пчолкіною — громадською діячкою, заступницею голови правління ГО «Група активної реабілітації».
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua