Під головуванням міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка відбулася зустріч з представниками аптечних мереж, ГС «Аптечна професійна асоціація України», ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» за участю експертів Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні та проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» щодо запуску ініціативи з вакцинації в аптеках України. Під час наради учасники отримали інформацію щодо ключових етапів реалізації та механізмів впровадження вакцинації в аптечних закладах. Ініціатива спрямована на покращення доступу українців до цієї медичної послуги та дозволяє оперативно реагувати на епідемічні загрози, сприяючи зміцненню громадського здоров’я та здоров’я кожного окремо. Нагадаємо: Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою регламентував питання вакцинації в аптечних закладах, подібно до того, як це відбувається в країнах ЄС та США.
Коментар Віктора Ляшка
«Вакцинація в аптеках — важливий євроінтеграційний крок, який свідчить про готовність України модернізувати систему охорони здоров’я для ще більш ефективного реагування на епідеміологічні виклики відповідно до кращих світових стандартів. Уряд ухвалив усі необхідні регуляторні зміни, аби забезпечити таку можливість. Тепер очікуємо на активне долучення самих аптек, адже від цього напряму залежить масштабування ініціативи. Це саме той випадок, коли ефективне партнерство держави та бізнесу є запорукою прогресу. Досвід інших країн демонструє, що доступ до вакцинації в аптеках підвищує загальний рівень охоплення щепленнями, позитивно впливаючи на громадське здоров’я та, відповідно, знижує навантаження на медичну систему, що особливо актуально в умовах війни. Не варто забувати: щорічна вакцинація — найдієвіший спосіб профілактики грипу», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Ліцензійні умови чітко регламентують вимоги до аптек, у яких будуть проводитися щеплення. Зокрема, такі аптеки повинні отримати ліцензію МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики, забезпечити відповідне матеріально-технічне обладнання, мати окремо організоване приміщення для проведення щеплень пацієнтам та зону очікування.
Право на проведення щеплень в аптеках мають лише ті фармацевти, що пройшли спеціальне навчання, яке дозволяє надавати послугу з вакцинації кваліфіковано та безпечно. У вересні цього року перша група фармацевтичних працівників пройшла тематичний фаховий курс у Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця. Під час навчання вони отримали необхідні знання та практичні навички для проведення вакцинації в умовах аптечного закладу відповідно до чинних стандартів та протоколів. Ідеться про правила організації та техніки проведення щеплень, надання домедичної допомоги при анафілаксії та інших невідкладних станах.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua