Формування МВТН за єдиним випадком непрацездатності на «первинці» та під час госпіталізації

10 жовтня 2024 о 12:30
1221

Від правильного формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність (МВТН) залежить створення електронного (е-)лікарняного, на основі якого пацієнту (якщо він застрахований) нараховуються виплати. У ДП «Електронне здоров’я» дають роз’яснення щодо найбільш поширених випадків, про які запитують лікарі. Зокрема, як коректно сформувати МВТН пацієнту, який у рамках єдиного випадку непрацездатності лікувався і на «первинці», і на «вторинці».

Або що робити, якщо впродовж цього періоду пацієнт захворів чи травмувався і втратив непрацездатність за іншим випадком, — як фіксувати ці два різні випадки у МВТН?

Хто може створювати МВТН?

  • МВТН може бути сформований лікарем «первинки» або лікарем «вторинки» як на амбулаторному лікуванні, так і під час госпіталізації для надання медичної допомоги в стаціонарних умовах.
  • МВТН можуть створювати лише лікарі, які зареєстровані та авторизовані в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). 

Оскільки середній та молодший персонал не може проводити експертизи, то і не має повноважень створювати МВТН. 

  • У лікаря є можливість створювати МВТН, якщо він працює в закладі охорони здоров’я, що має чинну ліцензію на медичну практику, і якщо заклад зареєстрований та верифікований НСЗУ в ЕСОЗ.  
  • Форма власності закладу та наявність договору з НСЗУ не впливають на право створювати МВТН. 

ОДНЕ З ПРАВИЛ — МВТН створюється та підписується саме тим лікарем, який у процесі надання медичної допомоги провів відповідну експертизу з тимчасової непрацездатності і ухвалив рішення про наявність у пацієнта (або особи, яка буде за ним доглядати) тимчасової непрацездатності.

Як створюється МВТН на «первинці»?

Уявімо ситуацію, що 30-річний пацієнт Михайло, який офіційно працевлаштований, захворів. Лікар провів огляд та експертизу, встановив діагноз, який є загальним захворюванням, за потреби призначив додаткове обстеження і лікування. Відповідні електронні медичні записи вніс в ЕСОЗ і на їх основі створив МВТН. Усі записи в ЕСОЗ лікар засвідчує своїм електронним підписом. 

  • При формуванні МВТН лікар відразу вказує дату, з якої він засвідчив непрацездатність, та дату до наступного огляду пацієнта або до прогнозованого відновлення працездатності. 
  • В електронному листку непрацездатності буде вказаний період непрацездатності, який відповідатиме саме цим датам, отриманим з МВТН. 

Припустимо, що стан Михайла впродовж прогнозованого періоду закриття МВТН (20 днів) погіршився. Після повторної консультації лікар визначив, що внаслідок ускладнень Михайло потребує госпіталізації. На основі своїх висновків лікар сформував е-направлення на госпіталізацію, з яким пацієнт звернувся до закладу охорони здоров’я спеціалізованої допомоги.

Як створюється МВТН на період госпіталізації?

Під час госпіталізації лікуючий лікар Михайла внесе до ЕСОЗ медичні записи щодо його стану на момент госпіталізації та сформує МВТН на термін від дати госпіталізації до прогнозованої дати виписки у зв’язку з завершенням лікування.

Оскільки звернення пацієнта є продовженням того ж раніше засвідченого випадку непрацездатності, то при формуванні МВТН при госпіталізації новий лікуючий лікар пацієнта не встановлює відмітку про початок нового випадку. ЕСОЗ самостійно визначить, що попередні МВТН пов’язані з новим, формуючи єдиний ланцюг медичних висновків у межах єдиного безперервного випадку непрацездатності.

Варто зауважити, що відповідний зв’язок між такими медичними висновками встановлюється лише в межах однієї категорії медичного висновку та за наявності перетину дат початку та завершення періоду непрацездатності.

ВАЖЛИВА УМОВА — відсутність відмітки про початок нового випадку тимчасової непрацездатності.

Уявімо іншу ситуацію, коли Микола перебуває на лікарняному за першим випадком непрацездатності, наприклад, загальне захворювання, і в цей час травмує руку. Відповідно, його госпіталізують до того, як завершився прогнозований лікарем термін МВТН за першим випадком непрацездатності. У цьому випадку лікуючий лікар пацієнта в стаціонарі мав би встановити відповідну відмітку при формуванні МВТН про початок нового випадку непрацездатності, який не пов’язаний із поточним захворюванням. Тобто тепер у Михайла б з’явилися два МВТН за різними випадками непрацездатності.

Отже, МВТН однієї категорії, які перетинаються за часом, формуючи безперервний випадок непрацездатності, можуть формуватися різними лікуючими лікарями в різних медичних закладах. Щоб зареєструвати початок нового випадку непрацездатності (у разі початку нового, не пов’язаного з попереднім, захворюванням або травми), лікуючому лікарю необхідно встановити в медичному висновку відповідну відмітку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами ehealth.gov.ua