Правильність застосування ліків: що треба пояснити пацієнту

23 вересня 2024 о 11:30
416

Іноді невеличкі помилки, яких пацієнт може припуститися під час застосування ліків, здатні звести нанівець усе лікування.

Ось кілька з них.

Ігнорування взаємодії ліків із їжею та напоями

Завжди слід уважно читати інструкцію для застосування лікарського засобу. Вона може містити застереження щодо прийому препарату з певними напоями та їжею. Наприклад, антикоагулянти, антидепресанти, регулятори тиску й ритму серцебиття, протиінфекційні та деякі інші препарати не можна приймати з грейпфрутовим соком — він здатен знижувати або, навпаки, підвищувати абсорбцію ліків.

Неправильне зберігання ліків

І знову ж слід уважно читати інструкцію. У ній завжди прописано умови зберігання ліків. До речі, найневдаліше місце для аптечки — ванна кімната, для якої характерні підвищена вологість і нестабільна температура.

Неправильне дозування

Ліки слід приймати саме в тих дозах, які призначив лікар. Медичний фахівець визначає дозування, зважаючи на вік, масу тіла, загальний стан тощо. Не варто змінювати його — це може призвести до того, що ліки не подіють або ж спричинять побічні ефекти.

Нерегулярність вживання ліків

Недотримання алгоритму застосування ліків призводить до неправильної концентрації препарату в організмі. Як результат — вони не діятимуть належним чином. Не менш небезпечна помилка — застосування одразу кількох доз препарату, якщо було пропущено попередній прийом. Так робити не можна! Подвійна доза може бути небезпечною.

Недотримання правил застосування

Важливо приймати препарат саме так, як зазначено в інструкції, — перед їдою, під час їди чи після — щоб забезпечити його правильне всмоктування.

Слід запам’ятати:

  • натще: за 20–40 хв до першого прийому їжі;
  • перед їдою: за 20–30 хв перед прийомом їжі;
  • під час їди або відразу після: наприкінці прийому їжі або безпосередньо після;
  • після їди: за 30–40 хв після прийому їжі.

Серія публікацій реалізується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) #SAFEMed.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.facebook.com/moz.ukr