Як оплачуються послуги з реабілітації у Програмі медичних гарантій

11 вересня 2024 о 11:49
733

Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України, завдяки змінам, внесеним Урядом у  Програму медичних гарантій, починаючи з 2024 р., оплата медзакладам від держави за надані послуги з реабілітації напряму залежить від тяжкості травми людини, аби деякі відділення не бралися лише за легші випадки. Для цього було визначено 4 категорії складності реабілітаційної допомоги. Перша категорія охоплює найтяжчі випадки — два діагнози, пов’язані з травмами головного мозку, спинного мозку або внутрішніх органів. До цієї категорії застосовується підвищувальний коефіцієнт 2,1. Кожен пацієнт має право на 8 циклів реабілітації на рік, кожен тривалістю щонайменше 14 днів.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) сплачує медзакладам за надання стаціонарної реабілітації від 19 тис. до 41 тис. грн залежно від складності випадку та видів реабілітації. Тривалість реабілітаційної допомоги має становити не менше 14 днів. Кількість циклів, залежно від тяжкості випадків, може становити до 8 на рік (сумарно це більше ніж 112 днів на рік).

Ключова мета — зробити послуги з якісної, доказової та безбарʼєрної реабілітації доступними для всіх, хто її потребує. А сам реабілітаційний процес має розпочинатися для пацієнта якомога раніше, ще в гострий період. Це дозволяє забезпечити якнайкращі результати відновлення людини після травми чи захворювання. За основу моделі розвитку реабілітації МОЗ взято ізраїльський досвід. Він враховує потреби як цивільних, так і військових. Отже, не втратить актуальності навіть після війни й не призведе до утворення надлишку реабілітаційних відділень. Саме тому в країні триває робота над розбудовою системи реабілітації на базі спроможної мережі медичних закладів. Реабілітаційні відділення на 30–60 ліжок мають зʼявитися в кожній великій (кластерній та надкластерній) лікарні країни. Наша мета — 7800 ліжко-місць для пацієнтів у 221 такому медзакладі по всій країні.

Цьогоріч Міністерство провело моніторингові візити до 22 медзакладів спроможної мережі, де вже працюють стаціонарні реабілітаційні відділення, щоб виявити потреби в підвищенні якості та доступності реабілітаційної допомоги, що там надається. Зокрема, йшлося і про дотримання рекомендацій щодо забезпечення безбар’єрності при наданні медичної допомоги.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua