Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України повідомляє про оприлюднення проєкту наказу відомства «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Рак молочної залози».
Обґрунтування
Рак молочної залози (РМЗ) є однією з найбільш поширених форм онкопатології серед жінок у світі та основною причиною смерті від пухлин серед жінок: щороку діагностують майже 1,7 млн випадків захворювання і понад 1,5 млн — смерті щороку. У розвинених країнах 1 з 8 жінок протягом життя хворіє на РМЗ. У Європі кожні 2 хв діагностують РМЗ, а кожні 6 хв — смерть від РМЗ. РМЗ в основному уражує жінок літнього віку, більшість пацієнток віком старше 50 років, хоча у близько 1 з 5 випадків РМЗ діагностують у хворих віком до 50 років. РМЗ у чоловіків виникає нечасто і становить близько 1% усіх випадків РМЗ.
До найважливіших факторів ризику належать генетична схильність, вплив естрогенів (ендогенних та екзогенних, включно з тривалою замісною гормональною терапією (ЗГТ)), іонізуюче випромінювання, низька народжуваність, висока щільність молочних залоз та атипова гіперплазія в анамнезі. Дієта західного типу, ожиріння та вживання алкоголю також спричиняють зростання захворюваності на РМЗ.
РМЗ може значно вплинути на якість життя та психічний стан пацієнтів. Процес лікування, включно з хірургічними втручаннями, системною та радіотерапією, може бути фізично та емоційно виснажливим.
Досягнення в галузі діагностики та лікування РМЗ дозволяють виявляти захворювання на ранніх стадіях та забезпечувати більш ефективну терапію. Розуміння генетичних факторів, які зумовлюють розвиток РМЗ, є ключовим для формування стратегій профілактики та індивідуалізованого лікування.
Залучення спільноти та надання інформації щодо факторів ризику розвитку РМЗ, профілактики, ранньої діагностики та лікування допомагають підвищити обізнаність, зменшити частку виявлення РМЗ на пізніх стадіях та підвищити показники виживаності в Україні.
СТАНДАРТ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ «РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ»
Куди надавати пропозиції
Зауваження та пропозиції приймаються протягом 15 днів з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді за адресою: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, 01601; e-mail: [email protected], [email protected], [email protected].
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua