Презентовано результати досліджень USAID щодо первинної медичної допомоги та реабілітації

3 вересня 2024 о 09:56
503

Первинна медична допомога (ПМД) є точкою опори в питаннях здоров’я для 32 млн українців, які підписали декларації зі своїми сімейними лікарями.

В умовах війни значущість ПМД зросла, адже пацієнти потребують безперебійного доступу до якісних медичних послуг. У той же час більшої актуальності для нашої країни набуває і сфера фізичної реабілітації після травм, пов’язаних з війною, яка наразі залишається фрагментованою і не повною мірою відповідає потребам пацієнтів.

Зважаючи на важливу роль цих тем для розширення доступу українців до необхідних медичних послуг, 15 серпня 2024 р. проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» презентував результати двох досліджень:

  • «Оцінка поведінки провайдерів та пацієнтів первинної медичної допомоги в умовах війни», що вивчає зміни, які відбулися на рівні ПМД в умовах воєнного стану та пандемії COVID-19, порівняно з першим дослідженням, що було проведено у 2019 р.;
  • «Платежі з власної кишені пацієнтів під час проходження фізичної реабілітації з приводу деяких травм, пов’язаних із війною», що досліджує вітчизняну систему реабілітації та її вплив на пацієнтів під час війни, зосереджуючись на витратах із власної кишені.

Дослідження, проведені в партнерстві з Київською школою економіки, охопили 21 регіон України, зокрема місто Київ.

Результати досліджень

Серед ключових результатів дослідження відзначено підвищення рівня задоволеності пацієнтів медичними послугами на рівні ПМД та спостереження ними позитивних змін у ключових параметрах охорони здоров’я: якості медичної допомоги (65,6% у 2023 р. проти 62,2% у 2019 р.), якості обслуговування (68,7% проти 64,9% відповідно), інфраструктури (71,3% проти 59,4%) та зручності користування послугами (71,2% проти 62,4%). Ці дані свідчать про підвищення рівня надання послуг та ефективності реформ у галузі охорони здоров’я.

Однак дослідження також виявило потребу в підвищенні обізнаності медичних працівників щодо використання клінічних протоколів. Кількість керівників закладів ПМД, які наголошують на необхідності використання клінічних настанов, зросла з 22% у 2019 до 35% у 2023 р., а багато лікарів потребують додаткових знань і навичок для використання клінічних рекомендацій, що вимагає додаткової підготовки. Результати аналізу лікування окремих хвороб також свідчать про це.

Перш за все, варто зазначити, що більшість респондентів висловили негативне ставлення до платежів з власної кишені під час реабілітації після поранень, спричинених війною (78% респондентів). Рівень таких платежів залишається відносно низьким порівняно з іншими медичними послугами (61–71%), становлячи 26,9% серед військових та 35,8% серед цивільних респондентів. Цікаво, що військові рідше платять з власної кишені, але суми таких оплат значно більші: 14 512 грн проти 4932 грн у цивільних.

Серед основних причин, через які пацієнти здійснюють платежі з власної кишені, респонденти назвали бажання подякувати медичному персоналу, отримання ширшого спектра послуг або послуг вищої якості та інші причини.

Ці та інші результати досліджень й рекомендації на їх основі, розроблені проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», сприятимуть національним партнерам у реагуванні на зміни на рівні ПМД, що виникли внаслідок реформи та подій, пов’язаних з війною, а також у розробці більш стійкої системи реабілітації та встановленні обґрунтованих тарифів у межах державної Програми медичних гарантій. У довгостроковій перспективі національна система ПМД буде посилена, а доступ до якісних реабілітаційних послуг як для цивільних, так і військових пацієнтів у муніципальних та приватних медичних закладах буде розширено.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua