МОЗ представило дорожню карту підготовки до переговорного процесу з ЄС

28 серпня 2024 о 15:30
689

У процесі підготовки до перемовин із ЄС МОЗ активно співпрацює з різноманітними державними органами та громадським сектором. 21 серпня 2024 р. Міністерство представило дорожню карту дій щодо переговорного процесу з ЄС на засіданні підкомітету з євроінтеграції Комітету Верховної Ради України з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет).

Засідання відкрив голова Комітету Михайло Радуцький, наголосивши на важливості швидкої інтеграції України до європейської спільноти та необхідності відповідної адаптації українського законодавства.

Марина Слободніченко, заступниця міністра охорони здоровʼя з питань європейської інтеграції, презентувала дорожню карту дій Міністерства охорони здоровʼя, спрямовану на підготовку до перемовин із Європейським Союзом.

Необхідні кроки

Основним завданням Міністерства наразі є підготовка до скринінгової зустрічі, яка очікується в лютому 2025 р. в Брюсселі, а також формування сильної переговорної команди для презентації євроінтеграційних досягнень України. Для цього потрібно виконати наступні кроки:

  • сформувати експертне середовище, яке об’єднає громадськість, бізнес, представників влади з метою налагодження спільного діалогу;
  • провести обговорення із залученням всіх  причетних до процесу представників від влади, бізнесу та громадськості для формування єдиної перемовної позиції — ONE VOICE;
  • визначити реальні строки для перехідних періодів у разі їх об’єктивної необхідності;
  • визначити обсяг фінансування для імплементації та впровадження актів ЄС, де це необхідно.

Коментар Марини Слободніченко

«Ми перебуваємо на важливому етапі історії України — приєднання до ЄС. Консолідація наших зусиль і рух з єдиним голосом (ONE VOICE) до європейської сім’ї є ознакою єдності Держави. Ми вже виконали значну частину підготовчої роботи до вступу в ЄС. Збільшено частку виконання угоди про асоціацію на 13% (з 66% до 79%). Проведено селфскринінг понад 1500 актів Європейського Союзу у сфері охорони здоровʼя. Питання сфери охорони здоровʼя розглядаються у 24 перемовних групах із 37. І це свідчить про велику міжсекторальну роботу, яку ми вже розпочали. Налагоджено тісну співпрацю з інституціями ЄС: Directorate-General of the European Commission (DG NEAR), Her Equality Right and Autonomy (HERA), Commission’s Directorate-General for Health and Food Safety (DG SANTE), Health and Digital Executive Agency (HaDEA), European Medicines Agency. Ми маємо дружні стосунки з країнами Європейського Союзу, вже укладено 8 меморандумів з міністерствами охорони здоров’я країн ЄС про співпрацю. Тепер важливо забезпечити сталість процесу з наближення законодавства, єдність у роботі на всіх рівнях, прозорість обговорень та однозначно впевнений рух вперед із глибоким переконанням, що євроінтеграція — це наше майбутнє», — наголосила Марина Слободніченко, заступниця міністра охорони здоровʼя з питань європейської інтеграції.

Що вже зроблено

Лише за останній рік МОЗ розпочато євроінтеграційну реформу фармацевтичного сектору. Укладені угоди з фармацевтичними агенціями Польщі та Швеції щодо підтримки фармацевтичної реформи України. Налагоджено білатеральну співпрацю з євроінтеграції з Францією, Польщею, Німеччиною, Румунією, Швецією, Данією, Молдовою. Завдяки підтримці депутатського корпусу України та, зокрема, депутатам Комітету налагоджено співпрацю з підкомітетом SANT в Європарламенті. МОЗ України та представників українських фармвиробників включено до Critical Medicine Alliance, що дає можливість приєднуватися до програм критичних закупівель ліків.

МОЗ також підписано з DG SANTE угоду про долучення до ІТ-системи European Reference Network, яка спеціалізується на рідкісних захворюваннях. Єврокомісія погодила для Міністерства охорони здоровʼя та вже розпочала три проєкти ТAIEX (медичні вироби, косметика, біоциди), а також два проєкти Twinning (зі створення органу державного контролю у фармгалузі та щодо транскордонних загроз).

Крім того, МОЗ та Державну службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками включено в робочі групи ЕМА (щодо перевірки відповідності вимогам належної виробничої практики (GMP), належної клінічної практики (GCP) та належної практики щодо фармаконагляду (PhV IWGs)).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua
Фото facebook.com/radutskyy