МОЗ пропонує до обговорення проєкт Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»

21 серпня 2024 о 10:32
28976

МОЗ України винесено на громадське обговорення проєкт Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Про законопроєкт

Інфекційні хвороби, незважаючи на досягнення сучасної медичної науки, залишаються значною медико-санітарною, соціальною та економічною проблемою як для світової спільноти, так і для України. У структурі смертності інфекційні хвороби є першою причиною після серцево-судинних та онкологічних хвороб. Інфекційні захворювання посідають 3-тє місце у структурі вперше зареєстрованих у житті хвороб у дітей (після захворювань органів дихання та хвороб шкіри).

6 вересня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила євроінтеграційний Закон України «Про систему громадського здоров’я», яким започатковано процес створення в країні системи громадського здоров’я та визначено основні засади її організації та функціонування.

Цим базовим законом, зокрема, закріплено систему профілактики інфекційних хвороб, епідеміологічного нагляду, готовності до реагування, в тому числі епідеміологічної безпеки тощо.

Водночас залишається чинним прийнятий ще 23 роки тому Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 р. № 1645-III (далі — Закон про захист населення від інфекційних хвороб), хоча більшість положень, які є предметом його регулювання, знайшли своє відображення в осучасненому вигляді в Законі України «Про систему громадського здоров’я».

З огляду на це, абзацом третім пункту п’ятого Розділу IX. Прикінцеві та перехідні положення Закону про систему громадського здоров’я Уряду доручено підготувати та подати на розгляд Парламенту проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» щодо приведення його у відповідність із цим законом.

З цією метою Міністерством охорони здоровʼя України було утворено робочу групу, до якої долучилися міжнародні та національні фахівці у сфері захисту населення від інфекційних хвороб. За результатами їх роботи, враховуючи обсяги необхідних змін, було напрацьовано новий Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», спрямований на врегулювання кола питань, що не були включені до Закону України «Про систему громадського здоров’я».

Також у новому законі взято до уваги міжнародний досвід та практики, які використовуються за кордоном з метою захисту населення від інфекційних хвороб, зокрема і відповідальність батьків на законодавчому рівні за відмову від проведення обов’язкових щеплень дітям, а також медичних працівників. Рутинні щеплення обов’язкові в більшості країн Європейського Союзу, наприклад, у Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії, Італії, Франції та інших. Їх наявність є умовою для прийняття дитини в дитячий садок, школу та інші установи догляду за дітьми. Рівень охоплення обов’язковими щепленнями у цих країнах становить понад 95%.

Таким чином, необхідність ухвалення проєкту цього акта зумовлена потребою подальшого розвитку системи громадського здоров’я, узгодження законодавства України зі світовими та європейськими стандартами у сфері протидії інфекційним захворюванням, забезпечення державної політики національної безпеки країни, формування рішень задля створення сприятливих умов розвитку системи охорони здоров’я в аспекті протидії інфекційним хворобам на наступні роки.

Основні положення

Новим Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» пропонується:

  • визначити законодавчі засади проведення вакцинації, зокрема встановити повноваження МОЗ щодо визначення переліку інфекцій, яким можна запобігти вакцинацією, переліку обов’язкових щеплень, календаря щеплень (переліку профілактичних щеплень за віком та оптимальних строків їх проведення), переліку щеплень за станом здоров’я та за епідемічними показаннями;
  • чітко визначити джерела фінансування проведення зазначених видів профілактичних щеплень;
  • встановити вимоги до імунобіологічних лікарських засобів та контроль за їх якістю та застосуванням, зокрема за дотриманням умов «холодового ланцюга»;
  • доповнити законодавство термінами «побічні реакції» та «несприятливі події після вакцинації» та встановити порядок належного реагування у разі їх настання;
  • осучаснити положення про права та обов’язки громадян та громадських об’єднань, юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців у цій сфері, а також про права та обов’язки осіб, які хворіють на інфекційні хвороби або є бактеріоносіями;
  • оновити законодавче регулювання надання медичної допомоги людям, які хворіють на лепру;
  • уточнити повноваження Кабінету Міністрів України та МОЗ у сфері захисту людей від інфекційних хвороб.

Проєкт закону

Довідка

Пояснювальна записка

Аналіз регуляторного впливу

Порівняльна таблиця

ФЕР

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Департаментом громадського здоров’я МОЗ України протягом 30 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, e-mail: [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua