Новий субваріант вірусу SARS-CoV-2 виявлено в Україні: що про нього відомо

6 серпня 2024 о 09:49
1119

Як повідомляють у МОЗ України, зараз на території України циркулює 10 штамів вірусу SARS-CoV-2 — це різні субваріанти штаму Omicron. Виокремити випадки субваріанта, який називають FLiRT, в Україні вдалося під час секвенування в Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Це спеціальне лабораторне дослідження, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі.

Коментар Ігоря Кузіна

«У кожного субваріанта є певні особливості, але загальні симптоми на початку захворюваності такі самі, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура тіла, кашель, головний біль, втома, біль у м’язах або тілі. Три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT виявили минулого тижня. Два — у Києві та один — в Івано-Франківській обл. Захворілі — дві жінки та чоловік віком старше 60 років. Пункти щеплення в країні забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19, тому людям, які пропустили щеплення, або особам з групи ризику тяжкого перебігу захворювання варто проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення напередодні епідсезону», — зазначив Ігор Кузін, заступник міністра, головний державний санітарний лікар.

Вакцинуватися проти COVID-19 можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Медики використовують омікронспецифічні вакцини (виробник «Pfizer») для дорослих і дітей. Інформацію про найближчий пункт вакцинації, їх адреси та графік роботи можна отримати, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Про субваріант COVID-19 FLiRT

Про поширення нового субваріанта FLiRT у світі заявили у грудні 2023 р. Найбільше випадків виявили в Австралії. Влітку 2024 р. центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) відзначили, що цей варіант виявили у понад 28% випадків COVID-19 у США. Збільшення кількості випадків очікують наприкінці літа та в осінні місяці​.

Субваріант FLiRT походить від варіанта Omicron. Через специфічні мутації в білку-шипу вірус може краще зв’язуватися з клітинами та уникає імунної відповіді. Тобто FLiRT швидше уражує ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби.

Всесвітня організація охорони здоров’я поки що не надає специфічної оцінки щодо небезпеки нового штаму коронавірусу FLiRT, однак зазначає, що він потребує моніторингу на рівні кожної країни. Наявні дослідження показують, що поточні вакцини, зокрема бустери, залишаються ефективними для захисту від тяжких форм COVID-19, хоча й не можуть повністю запобігти зараженню новим штамом.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua